Финансовият сектор гледа с надежда към Тръмп

13.01.2017 | 12:20
по статията работи: econ.bg
Очакванията са регулациите в сектора в САЩ да намалеят
Финансовият сектор гледа с надежда към Тръмп
Снимка: БГНЕС

Акциите на големите американски банки се изстерляха след обявяването на победата на Доналд Тръмп в президентските избори. Надеждите на банкерите и инвеститорите са свързани с дерегулацията на сектора, който беше затегнат по времето на Барак Обама, писа в. "Файненшъл таймс". 

Банковият сектор в САЩ обаче все пак остава с мистериозно бъдеще. Доналд Тръмп все още не е разкрил конкретните детайли около икономическата си политика, така че оптимизмът може да се окаже без покритие. За да разберем от къде идва той, трябва да погледнем в президентствата на Джордж Буш и Барак Обама.

Буш младши започна дерегулация на сектора през 2003 г., когато символично позира заедно с ръководителите на двата най-големи банкови регулатора в САЩ за снимка с лобистите на индустрията. Зад тях стояха купища с документи, подвързани с червени ленти. Лобистите държаха градински ножици, а един от тях дори беше с резачка. Посланието беше ясно - няма нужда от много регулации. Когато Уолстрийт преживя един от най-големите си крахове през 2008 г., вината беше поета от Барак Обама, който се захвана с точно обратното начинание - да затегне коланите в банковия сектор. Сега на ход е Тръмп.

По време на кампанията си Тръмп няколко пъти обеща, че ще премахне банковите реформи, наложени от Обама през 2010 г. Те станаха известни като реформата "Дод-Франк", кръстена на вносителите си Барни Франк и Крис Дод. По всичко изглежда, че Тръмп отново ще извади градинарските ножици и ще освободи от тежките регулации сектора. От избирането на Тръмп се случиха две неща - избраният за президент спря да коментира икономическите си планове и акциите на банките отбелязаха скок. Най-големият печеливш е Goldman Sachs. Иронично, предвид критиките на Тръмп към Уолстрийт по време на кампанията и няколко конкретни нападки срещу Goldman Sachs.

След тези критики по време на кампанията, няколко бивши директори бяха избрани за част от администрацията на Тръмп. Сред тях са Стивън Мнучин за финансов министър и Гарин Кон за директор на националния икономически съвет в Белия дом. Това отвори поле за критики към Тръмп, но отвори поле и за бум на акциите на банковия сектор в Америка.

Скокът на цените на акциите се гради на надеждата, че Тръмп ще е правилният човек, който да "развърже бизнеса", коментира Джейми Даймън, изпълнителен директор на JPMorgan Chase. 

Не всички обаче са оптимисти. Някои банкери и анализатори смятат, че толкова много регулационни промени за последното десетилетие биха се оказали пагубни, след като банките едва наскоро влязоха в такт с реформата Дод-Франк. Премахването на регулациите в банковия сектор може да се случи бързо и далеч по-лесно, отколкото другите планове на Тръмп, сред които са отмяна на здравната реформа на Обама.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 24.01   41 г. – По време на Палатинските игри в Рим Касий Херея убива император Калигула. 1848 г. – Започва Калифорнийската златна треска в Сакраменто. 1862 г....