ЦИР: Растежът за 2013 г. трудно ще надхвърли 1,5%

29.04.2013 | 18:00
по статията работи: Петя Бързилска
Общият показател на бизнес климата през април се понижава с 0.6 пункта, което се дължи изцяло на спада при промишлеността
ЦИР: Растежът за 2013 г. трудно ще надхвърли 1,5%

За 2013 г. растежът трудно ще надхвърли 1-1.5% предвид слабата икономическа активност сред европейските ни партньори и усложнената вътрешнополитическа обстановка. Това прогнозират от Центъра за икономическо развитие в публикувания си днес доклад "Икономиката на България, април 2013"*. 

Оценката на наличните данни на Националния статистически институт (НСИ) дава основание да очакваме, че за първото тримесечие на 2013 г. ще бъде отчетен много нисък растеж на БВП - до 0.5%, т.е. не по-висок от този, който беше регистриран за първото тримесечие и почти колкото този за последното тримесечие на 2012 г., които бяха съответно 1% и 0.3%, коментират икономистите.

Според излезлите днес данни на НСИ бизнес климатът през април се влошава. Общият показател на бизнес климата се понижава с 0.6 пункта спрямо равнището си от предходния месец, което се дължи изцяло на спада на показателя в промишлеността.

В анализа си те отчитат, че реалният общ икономически растеж на българската икономика за 2012 г. се забавя на 0.8% (при 1.8% за 2011 г.). Това забавяне беше предизвестено от забавянето на темповете по тримесечия.

Забавяне по тримесечия

В началото на 2013 г., освен все още слабата външна среда, допълнителен неблагоприятен фактор за икономиката ни е стресираната социално-икономическа и политическа ситуация (граждански протести, оттегляне на редовното правителство, разпускане на парламента, служебно правителство), отбелязват експертите. Ето защо ще има забавяне на общия икономически растеж за първото тримесечие на 2013 г.

Икономистите не очакват работата по приоритетите и задачите на служебното правителство да успее да спомогне за растеж. Тя по-скоро ще успокои обстановката, за да не се допусне по-дълбоко затъване, смятат те. За по-висок растеж биха могли да допринесат мерки, насочени към бързо възстановяване на икономическото и социалното доверие чрез подкрепа на производството и потреблението и при запазване на финансовата стабилност.

При задействане на такива мерки второто тримесечие вероятно ще даде по-добри икономически резултати в сравнение с първото. Ускоряване на растежа от втората половина на 2013 г. бихме могли да очакваме, ако майските избори успеят да излъчат властимащи с национално отговорно социално-икономическо мислене личности, които бързо да подобрят културата на финансово-икономически и социални отношения в обществото, на основата на честност и почтеност в конкурентна среда, и да реализират бързи краткросрочни мерки с вграждането им в по-устойчив дългосрочен контекст, се казва в икономическия анализ.

Без съмнение ще се наложи актуализиране, синхронизиране и оптимално съподчиняване на набора от съществуващите стратегически и други планови документи за развитието на България.

БВП по годишни данни

Неблагоприятна характеристика на изминалата 2012 г. от страна на производството на БВП, за разлика от предхождащата я 2011 г., е фактът, че брутната добавена стойност създадена общо в икономиката е нараснала по-слабо отколкото БВП. Ръстът на БДС за икономиката е едва 0.3% при 0.8% ръст на БВП, за размера на който всъщност са допринесли корективите, чийто ръст е 3.8% (за сравнение - за 2011 г. ръстът на БВП с 1.8% е формиран от ръст на БДС с 2.1% и ръст на корективите с 0.2%).

Скромният ръст на БДС в икономиката е формиран от положителен принос на 6 от общо 10 сектора: „Селско, горско и рибно стопанство“ с 3.5% годишен растеж, „Промишленост“ с 1.9%, „Търговия, транспорт, хотелиерство“ с 1.8% , „Култура, спорт“ с 1.2%, „Държавно управление“ с 1% и „Операции с недвижими имоти“ с едва 0.1% растеж.

Спад през 2012 г. е регистриран в 4 сектора: „Професионални и научни дейности“ (спад с 5.3% след ръст с 5.7 за 2011 г.), „Създаване и разпространение на информация “ (спад с 3.6% след ръст с 2.6% за 2011 г.), „Строителство“ (спад с 3.5% при спад с 2.2% за 2011 г.) и „Финансови и застрахователни дейности“, където спадът е 1.9% след ръстове в предходните години.

От гледна точка на използването на БВП, данните на НСИ показват, че за 2012 г. и двата компонента на вътрешното търсене подобряват динамиката си в сравнение с тази за предхождащата 2011 г. Крайното потребление расте с 1.8% (при 1.5% за 2011 г.), а инвестициите в основен капитал са се увеличили с 0.8% след спад с 6.5% за 2011 г.

Спадът на БВП от страна на използването се дължи на отрицателния нетен принос на външната търговия със стоки и услуги, тъй като износът спада (с 0.4%, след ръст с 12.3 за 2011 г.), а вносът расте (с 3.7%, при ръст с 8.8% за 2011 г.). От гледна точка перспективите пред икономиката добрата новина е растежът на инвестициите.

Усилията за привличане на инвестиции и усвояване на еврофондове трябва да продължат, но те сами по себе си в никакъв случай не биха били достатъчни, за да се почувства бързо ефектът им в по-голяма част от населението и в повечето територии на страната. Необходими са мерки, които да дадат възможност за оцеляване и растеж на малкия и среден бизнес във всички региони на страната – само така може да се разчита да се разшири базата на доходите създавани в икономиката, които да могат да финансират разходите както на работещото така и на неработещото население в страната.

Динамика на компонентите на използването на БВП

Данните за динамиката на компонентите на използването на БВП за последното тримесечие на 2012 г. са най-неблагоприятни в сравнение с предходните тримесечия.

Крайното потребление спада на годишна база по неизгладените данни (с 0.1%) след регистриран растеж за осем предходни тримесечия. Показателят се свива и на тримесечна база (също с 0.1%) след шест поредни тримесечия с растеж. Растежът на годишна база по изгладените данни намалява на 1%. Много е вероятно за първото тримесечие на 2013 г. също да бъде отчетен спад на крайното потребление на годишна база или съвсем незначителен растеж.

В потвърждение на очакванията за спад през първото тримесечие са спадовете на годишна база на оборотите в търговията на дребно за първите два месеца на 2013 г., и то задълбочаващи се в търговията с хранителни стоки.

Динамиката на инвестициите на годишна база е колеблива около нулата и през третото и през четвъртото тримесечие на 2012 г. И в двете тримесечия е регистриран, макар и слаб, спад на тримесечна база (с по 0.4%). За първото тримесечие най-вероятно ще бъде регистриран спад на годишна база.

Динамиката на външната търговия със стоки и услуги също бе неблагоприятна през втората половина на миналата година. След колебания през третото тримесечие, за четвъртото тримесечие и в износа и във вноса на стоки и услуги са регистрирани спадове на годишна база. И за тези два показателя, както при инвестициите, са регистрирани два поредни спада на тримесечна база, като при вноса те са по-дълбоки отколкото при износа. Тези два поредни спада на тримесечна база са подсказка да очакваме, че общият икономически растеж за първото тримесечие ще е незначителен.

След като за 2011 г. текущата сметка беше положителна, макар и в твърде малък размер (39.2 млн.евро или 0.1% от БВП), за 2012 г. тя отново е отрицателна и то в доста по-голям размер според ревизираните данни (528.2 млн.евро или 1.3% от БВП) в сравнение с предварителните (267.8 млн.евро). Причина за отрицателния знак на текущата сметка през 2012 г. е нарастването на отрицателното търговско салдо (FOB/FOB).

С положителен знак в текущата сметка продължават да допринасят услугите (6% от БВП). Доброто представяне на услугите се дължи най-вече на подпозицията пътувания. В абсолютни данни нарастването на салдото по пътуванията обаче е слабо и като дял от БВП салдото по пътуванията дори започва да се свива – от максимума 5% от БВП за 2010 г., през 4.9% за 2011 г., до 4.8% за изминалата 2012 г. Намалява и салдото по транспортните услуги. Единствено салдото по подпозиция „други услуги“ се е увеличило.

Салдото по статия доход остава отрицателно, но се подобрява от 4.7 на 3.4% от БВП. Нараства положителния принос на текущите трансфери. През 2012 г. тяхното салдо достига най-висок дял спрямо БВП (5.1%) в сравнение с предходните години (4.4% в предходната 2011 г. , 2.4% в предкризисната 2008 г.).

За първите два месеца на 2013 г. текущата сметка е отрицателна (376.8 млн. евро или 0.9% от БВП), но се подобрява на годишна база (при дефицит от 606.5 млн. евро или 1.5% от БВП за януари – февруари 2012 г.). Това се дължи на свиване на отрицателното търговско салдо (FOB/FOB) до 367.3 млн. евро или 0.9% от БВП (при дефицит от 582.1 млн. евро или 1.5% от БВП за същия период на 2012 г.).

Подобряването на дефицита по търговското салдо се дължи на изпреварващ растеж на износа в сравнение с растежа на вноса на стоки. Салдото по услугите за периода януари – февруари 2013 г. остава положително, но намалява. Подобрява се отрицателното салдо по статия доход. Нетните текущи трансфери се влошават на годишна база като от положителни стават отрицателни макар и в малък размер.

За 2013 г. отрицателното  салдо по текущата сметка едва ли ще надхвърли 2-3% от БВП под влияние на по-слабо от по-рано очакваното активизиране на потреблението и инвестициите.

*Пълния доклад на Центъра за икономическо развитие може да видите в прикачения файл.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...