България с най-голяма сива икономика в Европа

16.04.2013 | 10:50
по статията работи: Лили Бончева
През 2011 г. тя достига 32,3% от БВП, сочи мащабно изследване
България с най-голяма сива икономика в Европа

България е на незавидното първо място сред всички европейски страни по дял на сивата икономика. През 2011 г. у нас тя е достигнала 32,3% от брутния вътрешен продукт (БВП). Това сочат резултатите от мащабно изследване на Фридрих Шнайдер, преподавател от университета „Йохан Кеплер” в Линц, Австрия, и консултантската компания AT Kearney.

Средното ниво на сивата икономика за Европейския съюз (ЕС) е 19,2%.

На второ място в класацията се нарежда Румъния (29,6%), а на трето – Литва (29%), съобщава изданието „Румъния инсайдър”. В северната ни съседка делът на сивата икономика, съотнесен към БВП, се е увеличил спрямо 2008 г., когато се е състояло предното провеждане на изследването. Тогава е бил 29,4%. В номинално изражение обаче той е намалял от 41 млрд. евро (2008 г. ) до 38,2 млрд. евро (2011 г.).

Страните с най-нисък дял на сивата икономика в ЕС са Австрия (8%), Люксембург (8,2%) и Холандия (9,8%).

В номинално изражение логично най-обемната сива икономика е измерена в Германия - (351 млрд. евро) или 11% от БВП (който е и най-големият в ЕС). На второ място по този показател е Италия с 336 млрд. евро сива икономика (21,2% от БВП).

Изследването обръща специално внимание на 5 страни – Германия, Италия, Румъния, Испания и Турция. В него е акцентирано върху връзката между високото проникване на онлайн транзакциите и ниското ниво на сивата икономика в отделните страни.

В средата на 2012 г. Европейската комисия публикува свои данни за скритата икономика на страните-членки. Изводите от гореописаното изследване до голяма степен съвпадат с тях. Според ЕК отново България е държавата с най-голям дял на сивата икономика в целия ЕС - 32 на сто. След нея в негативния списък се подреждат Румъния и Балтийските страни. Тогава ЕК обясни, че данните са показателни за мащабите на данъчните измами и неплащането на данъци в отделните държави.

През януари 2013 г. Центърът за изследване на демокрацията представи доклада си "Скритата икономика в България (2011 – 2012)“. В него се констатира, че делът на сивата икономика в България е намалял в периода 2011-2012 г. Скритата икономика се е понижила както сред населението, така и сред бизнеса. Според експертите подобряването на макроикономическата среда през 2011-2012 г. е дало предпоставки за намаляване на дела на скритата икономика. Делът на работещите без трудов договор на основна работа за 2012 г. е 3%, което е най-ниската стойност за последните 10 години. През 2003 г. този дял е бил 6%, отчитат още експертите.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...