Цели на хилядолетието за развитие – България 2008

29.09.2008 | 16:38
по статията работи: Лили Бончева
Източник: Програма на ООН за развитие
Цели на хилядолетието за развитие – България 2008

Цели на хилядолетието за развитие – 2008

Програма на ООН за развитие (ПРООН/UNDP)


На 25 септември 2008 г. - деня, в който държавите-членки на ООН дискутираха в централата на световната организация в Ню Йорк напредъка в изпълнение на глобалния дневен ред на развитието, в София беше представен българският доклад Цели на хилядолетието за развитие – 2008.

Страната е на път да постигне в приетия срок няколко от заложените в целите на хилядолетието за развитие нива, а вероятно дори и да преизпълни някои от тях, посочва българският доклад.

Например, България си е поставила за цел да постигне среден месечен доход от 280 евро през 2015 г., спрямо база от 91 евро през 2001 г. През 2007 г. средният месечен доход в България вече достига около 165 евро. Заложената дълготрайна безработица до 2015 г. е 7% като нивото достига 3,9% още през юни 2007 г. Делът на дълготрайно безработните намалява наполовина от 513,7 хил. през декември 2001 г. до 208,2 хил. през юни 2007 г.

В специално въведение към доклада, президентът на Р България Георги Първанов, отбелязва: «Анализът на напредъка в постигането на специфичните цели и показатели по всяка една от осемте глобални цели, формулирани през 2003 г. в Националния доклад за изпълнение на целите на хилядолетието за развитие, дава основание по достойнство да се оценят конкретните действия в това направление на няколко български правителства, да се получи ясна представа за степента на сътрудничество и взаимодействие на българската държава с агенциите на ООН в страната, за качеството на диалога и партньорството с бизнеса и синдикатите, с местните власти и неправителствените организации.”

Докладът посочва, че докато повечето български показатели в областите образование и безработица са близки до средните за ЕС, други са значително по-ниски. Те включват показателите за среден и минимален месечен доход, детска смъртност, туберкулоза и разпространение на сифилис. В същото време България продължава да бъде успешен пример за ефективна държавна политика и ефикасни мерки на национално и местно ниво за превенция на ХИВ/СПИН. През юни 2008 г. страната получи отлична оценка за изпълнението на националната програмата „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН" като си осигури от Глобалния фонд срещу СПИН, туберкулоза и малария продължаващо финансиране от 32,4 млн. евро за периода 2009 - 2014 г.

Българските показатели по целта за образование се сравними с тези на ЕС, но докладът отчита, че качеството на образованието се влошава и има спешна необходимост от реформи, които да помогнат за адаптирането на образователната система към условията на икономика, която трябва да бъде иновативна и конкурентна на общия европейски пазар. Все още има сериозни проблеми в здравеопазването - управлението, ефикасността и ефективността на здравните услуги не са на необходимото и очаквано от гражданите ниво. Достъпът до здравни грижи не е универсален, а съчетан с ниските нива на доходи и образование при някои групи от населението води до социално, регионално и етническо неравенство.

Близо 100 държавни и правителствени ръководители на държави-членки на ООН, сред които българският министър председател Сергей Станишев, се събират на 25 септември на срещата на високо равнище за целите на хилядолетието, свикана от генералния секретар на организацията Бан Ки-мун и председателя на Общото събрание на ООН Мигел д’Еското Брокман. В навечерието на тази среща и като своеобразна подготовка за нея, агенциите на ООН в страната, в сътрудничество с широк кръг представители на министерства, изпълнителни агенции, граждански организации, академичната общност и бизнеса подготвиха втория български доклад за целите на хилядолетието за развитие. Той проследява напредъка на страната в изпълнение на осемте цели на хилядолетието: 1) преодоляване на бедността и глада; 2) качествено образование; 3) равенство на половете и овластяване на жените; 4) намаляване на детската смъртност; 5) повече здравни грижи за майките; 6) преодоляване на епидемиите от ХИВ/СПИН, малария, туберкулоза; 7) устойчива околна среда; 8) ефикасно партньорство за развитие.

Като посочва някои недостатъци на прилаганите подходи и институционални решения и като отчита постигнатия напредък в изпълнение на целите на хилядолетието за развитие, настоящият доклад набелязва и политики и мерки, които могат да ускорят приближаването към заложените нива към 2015 година. В същото време в документа се заявява, че поема твърдо своята нова отговорност – да съдейства за преодоляване на глобалната бедност и световните контрасти – като се проявява като «творчески донор» на помощи за развитие.

  • Докладът е изготвен по инициатива на агенциите на ООН в България в широко партньорство с представители на министерства, изпълнителни агенции, неправителствени организации, академични институции.
  • “Цели на хилядолетието за развитие – 2008” е вторият доклад, който България изготвя в изпълнение на ангажимента си на страна, подписала Декларацията на хилядолетието, с която всички държави-членки на ООН се ангажирха до 2015 г. да положат глобални усилия за намаляване на бедността, спазване на правата на човека, насърчаване на мира, укрепване на демокрацията, осигуряване на устойчива околна среда.
  • Първият български доклад за целите на хилядолетието беше публикуван през март 2003 г. Той адаптира осемте глобални цели към нивата на развитие на страната в момента на подготовката й за членство в Европейския съюз и определи показатели за проследяване на напредъка и крайни цели, съизмерими със съответните нива в страните-членки от Евросъюза. Настоящият доклад разглежда напредъка към постигане на целите, набелязани през 2003 г., в светлината на членството на България в Европейския съюз, като в същото време преформулира някои от българските цели и показатели.

Резюме на доклада може да прочетете тук.

Пълния текст
на доклада ще откриете тук.



Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...