Въпреки увеличението на акцизните ставки през 2016-2019 г. достъпността на цигарите в България се подобрява. Причината е в това, че в същия период с изпреварващ темп нарастват и доходите. Това е един от изводите в изследването за нелегалния пазар на цигарите, изготвено от Института за пазарна икономика.
Средната цена на цигарите в България е с 20-25% по-ниска, отколкото в новите страни-членки и наполовина спрямо средните цени за ЕС. Въпреки това, три различни методологически подхода за изчисляване на достъпността на цигарите показват, че за потребителите в България цигарите са 1.6-1.7 пъти по-недостъпни спрямо средните нива за ЕС. През 2018 г. с разполагаемия нетен дневен доход в България могат да се купят 5.8 кутии цигари, докато средно за ЕС-28 - 9.3 кутии. Това са съответно 17.1% от дневния разполагаем доход в България и 10.8% от този в ЕС.
През 2018 г. приходите от облагането на тютюневите изделия в България достигат над 3 млрд. лв. или 9.5% от всички данъчни приходи в бюджета. По този показател България се нарежда на челните места в ЕС, а причина е свиването на нелегалната търговия до около 5 на сто от общото потребление.
Криминалните приходи се оценяват на 90-120 млн. лв. годишно
Въпреки ниския дял незаконното потребление не е за подценяване, отбелязват изследователите. Става дума за около 700 млн. незаконни къса годишно или 90-120 млн. лв. криминални приходи. Наблюденията на изследователите сочат, че нелегалната дейност е добре организирана - в различни проучвания им прави впечатление постоянната поява на нови незаконни "евтини бели цигари", които внезапно заменят предишни масово предлагани варианти.
Към края на 2018 г. най-висок дял на опаковки, непредназначени за местния пазар, традиционно се наблюдава в Свиленград – 29%, а от областните градове в Хасково – 12%, Плевен – 11% и Перник – 9%. Най-нисък дял на нелегалните опаковки се регистрира в Габрово и Добрич – по 1.3%.