Черна точка за България в областта на рециклирането

19.03.2013 | 15:15
по статията работи: Теодора Пенева
Към 2010 г. домакинствата ни преработват 0% от генерирания боклук - без напредък спрямо 2001 г.
Черна точка за България в областта на рециклирането

За десетте години между 2001 и 2010 г. България няма никакъв напредък в рециклирането. Това сочи доклад на Европейската агенция за околна среда (ЕАОС), цитиран от АФП.

Изследването на органа на Европейския съюз (ЕС) обхваща 27-те страни-членки. Средно за общността нивото на рециклиране на отпадъците от домакинствата се е утроило.

Целта, поставена от ЕС, е до 2020 г. 27-те държави да преработват 50% от генерирания боклук. Средното ниво на рециклирани материали и компостирани органични отпадъци в Съюза за 2010 г. е 39% спрямо едва 13% през 2001 г.

България обаче остава встрани от общата тенденция, като бележи нулев напредък по този показател. През 2010 г. Домакинствата у нас са рециклирали точно толкова, колкото и през 2001 г. - 0% от отпадъците си. Разбира се, това ни поставя на дъното на иначе положителната класация.

Малко след нас са Турция и Румъния, които преработват съответно 0,7 и 1,1% от цялата генерирана смет. Северната и южната ни съседки регистрират и спад спрямо 2001 г. Така източноевропейските страни остават далеч зад нивото, което трябва да достигнат до 2020 г.

Другите страни, които са намалили рециклирането на отпадъци от домакинствата, са Норвегия (с 2,2%), Малта (с 2,1%) и Финландия (с 0,8%). Все пак и двете скандинавски държави преработват над една трета от генерирания боклук.

Европейските отличници по рециклиране са Австрия (с 63%), Германия (62%), Белгия (58%) и Холандия (51%). Те са постигнали и поставената цел за преработка на поне половината си боклук.

Най-голям напредък пък е показала Великобритания – за десет години тя е увеличила нивото на рециклиране от домакинствата с цели 26,5% до 38,8%. След нея се нарежда съседна Ирландия, която бележи ръст от 24,4% до 35,7% от цялото количество смет.

"За един относително кратък период някои държави са се справили успешно с насърчаването на една култура на рециклирането – с инфраструктура, стимули и кампании за популяризирането на процеса", заяви изпълнителният директор на ЕАОС Жаклин Макглейд.

"Но други все още изостават, пропилявайки огромни обеми от ресурси. Интензивното търсене на някои материали би следвало да сигнализира на страните за ясните икономически възможности за рециклиране", добави тя.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...