Големият въпрос за икономистите е какво ще се случи политически - дали е възможно да сформираме правителство сега или след избори. Големият икономически въпрос е кога ще пречупим тази тенденция, растежът в България да се забавя, тъй като вече имаме 10 тримесечия на забавяне. Прогнозата е, че тази година ще е обърнем траектория и отново ще видим леко оживление. Въпросът е кога и докога степен това ще се случи, кога и до каква степен тези политически събития ще окажат влияние, коментира в интервю пред БНР старши икономистът от ИПИ Петър Ганев.
„Защото икономически играчи и чужди инвеститорите може да сложат на пауза на своите решения, докато видят какво ще се случи на политическия небосклон“, предупреди Ганев.
Отиваме към предсрочни избори и служебен кабинет, по-скоро това не беше водещата хипотеза на икономиката ни и партньорите ни, и МВФ преди седмица, припомни икономистът.
„Ефектът за икономиката от подобно събитие – служебен кабинет и избори, не е голям, но е по-голям за дългосрочните икономически прогнози – бавно усвояване на парите от Плана, отлагане на важни решения, попълване на регулаторите“, коментира Ганев.
Според него изборите и служебно правителство до голяма степен няма да окажат ефект за влизането на България в еврозоната.
„Там е дългосрочен пътят, голяма част от пътя сме извървяли, приет е законът за БНБ и остава за еврото. Чака се изпълнението на инфлационния критерии и знаем, че това няма да стане сега, до 3 месеца, но до края на годината инфлацията може да влезе в границите и да се искат преговори за дата за членство“.
Ганев предупреди, че трябва да има балансирана фискална политика – приходи и разходи.
„Това, което чухме като препоръки, показва, че имаме нужда от работещи институции, парламент, министерства и дългосрочен хоризонт“.
А за попълването на Фонда за сигурност на енергийната система с 1 млрд. лв. каза: „След като е гласувано от НС, ще бъде свършено, изглежда ги има парите в бюджета. По-интересно е, че много често НС гласува неща, които изпълнителната власт да свърши и „точно този да бъде изпълнителят“. Същото е и с милиарда, и директно казва на финансовия министър какво да направи. Такова ръчно управление не трябва да се допуска“.