Постепенно се стабилизират цените на шестте основни хранителни продукта на дребно – брашно, олио, захар, яйца, агнешко месо и пилешко месо. Това сочи анализът на Министерството на земеделието и храните (МЗХ), направен в периода 28 март – 4 април 2012 г. – малко повече от седмица преди Великден.
Макар преди няколко дни министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов да увери, че яйцата са поевтинели с по около 10 стотинки за брой, данните от ресорното му ведомство показват спад с по една и две стотинки съответно за размер M и за размер L на продукта.
Леко (със стотинка) са понижили стойността си също захарта и замразеното пиле. С една стотинка са поскъпнали охладеното пиле и олиото. Цената на брашното остава без промяна.
По-сериозно раздвижване има единствено при агнешкото месо – цялото агне поевтинява, плешката и бутът поскъпват. В някои от областите стойностите на различните разфасовки на месото бележат съществени изменения. В големите търговски вериги (ГТВ) в Хасково например агнешкият бут е поскъпнал с 3,59 стотинки за килограм.
Яйца
Яйцата на дребно леко са понижили средната си цена през периода 28 март – 4 април. Стойността на продукта размер M е паднала със стотинка до 34 стотинки за брой. С две стотинки са поевтинели яйцата размер L и през периода са се продавали за 35 стотинки.
Понижението не обхваща всички проучвани области – в някои цената на яйцата остава без промяна. В останалите е отчетено поевтиняване в интервала 1-6 стотинки за брой. То е най-значително в другите търговски обекти (ДТО) в различните региони.
Агнешко месо
След поскъпването си през седмицата 21-28 март, цялото агне отново е поевтиняло. Средната му за страната цена на дребно е била 13,27 лева за килограм през последния изследван интервал, като това е спад с 35 стотинки. Влияние на средната стойност обаче оказва единствено понижението в малките и в големите вериги на област София – съответно с 1,96 лева и с 84 стотинки.
Обратна е тенденцията при другите две разфасовки на агнешкото месо. Цените им на дребно сменят курса си в посока поскъпване.
Агнешкият бут е повишил цената си с 37 стотинки до 13,93 лева за килограм и отново е станал най-скъпото агнешко месо от трите проучвани. На регионално ниво по-съществено поскъпване има в ГТВ, като стойността на продукта се е увеличила най-много в Хасково (с 3,59 лева) и в Бургас (с 2,21 лева).
С 25 стотинки е нараснала стойността на агнешката плешка на дребно средно за страната. През изминалата седмица продуктът се е продавал за 13,74 лева за килограм. Раздвижване има в големите вериги на всички изследвани области и в магазинчетата в някои от тях. Най-голямото поскъпване е отчетено в област Бургас (с 2,99 лева), а най-голямо поевтиняване – в област София (1,49 лева).
Пилешко месо
Пиле – замразено
Отбелязан е лек спад в средната цена на замразеното пилешко месо на дребно – в размер на стотинка. В рамките на интервала 28 март – 4 април то е вървяло за 4,40 лева за килограм. Раздвижване обаче има само в два от проучваните региона – в София и в Шумен, където се наблюдава понижение на стойността на продукта съответно с 19 и с 10 стотинки.
Пиле – прясно, охладено
С две стотинки е поскъпнало охладеното пилешко месо на дребно и е достигнало средна цена 5 лева за килограм. Отчетени са резки изменения в някои от изследваните области. По-съществен спад на цената на продукта има в големите и в малките магазини в Шумен (с по 20 стотинки за килограм), както и в ГТВ в София (с 22 стотинки) и в Добрич (с 25 стотинки). Най-отчетливото поскъпване е регистрирано в големите вериги в Благоевград и в Кюстендил (с по 20 стотинки) и във Варна (с 25 стотинки), както и в магазинчетата в Благоевград и в Кюстендил (с по 30 стотинки).
Брашно
Няма промяна в средната за страната стойност на брашното тип 500. През изминалата седмица продуктът на дребно е струвал 1,05 лева за килограм. Не са отчетени съществени промени и в отделните региони. Изключение прави единствено поевтиняването с 12 стотинки в ДТО на област Кърджали.
Захар
След като стана ясно, че през първото тримесечие на 2012 г. бялата кристална захар е понижила стойността си с общо 6 стотинки за килограм, в началото на второто тя продължава тенденцията си на плавно поевтиняване. В рамките на периода 28 март – 4 април цената на продукта е спаднала със стотинка до 2,31 лева за килограм.
На областно ниво няма отчетливо ценово раздвижване. Най-голямото поевтиняване е регистрирано в малките магазини в Кърджали – с 10 стотинки. Най-същественото поскъпване е с 6 стотинки и е в големите вериги в област Варна.
Олио
С една стотинка е поскъпнало рафинираното слънчогледово олио на дребно през изминалата седмица до 2,95 лева за литър. Като цяло това се дължи на увеличаването на цената на продукта в ГТВ в три области – Враца, Монтана и Силистра, в размера на 15 стотинки. В големите магазини в Перник пък е регистриран спад в размера на 17 стотинки, който е най-резкият за страната.