Готвят "таван" за ракията и цигарите за приятели в колетни пратки

27.11.2024 | 09:45
по статията работи: econ.bg
Колети с до 10 литра домашна ракия ще можем да изпращаме на роднини и приятели в страните от ЕС. Това предвиждат промени в Закона за акцизите и данъчните складове
Готвят "таван" за ракията и цигарите за приятели в колетни пратки
Снимка: под лиценза на creative commons

Колети с до 10 литра домашна ракия ще можем да изпращаме на роднини и приятели в страните от ЕС. Това предвиждат промени в Закона за акцизите и данъчните складове, които са приети от Министерски съвет и предстои разглеждането им в парламента.

Гражданите и сега могат да изпращат или да получават от друга държава членка пощенски пратки, съдържащи тютюневи изделия и алкохол, предназначени за лична или семейна употреба или за подаръци. Но с промените в закона въвеждат някои ограничения. В една пратка гражданите ще могат да изпращат до 40 кутии с цигари, или до 200 пури, или до 400 пурети, или до 1 кг тютюн за пушене. В пощенски пратки за страни от ЕС ще може за бъдат изпращани и до 10 литра алкохол, или 90 литра вино, или 60 литра шампанско или 110 бири.

Освен това ще бъде въведено ограничение пратки с акцизни стоки да бъдат изпращани най-много по веднъж на всеки 30 дни. Освен това изпрщачът на стоките ще трябва да може да докаже пред митническите органи предназначението и произхода на стоките. Най-лесно това може да стане като бъде представена касова бележка за купените от магазин акцизни стоки.

При изпращане на домашна ракия трябва да бъде представен документ за платен акциз от казана за варене. По закон човек може да свари до 30 литра домашна ракия за лично потребление от домакинството, като дължимият акциз за домашната ракия е в размер на 50% от акциза за алкохол от магазина. Акцизът за домашната ракия е 550 лв. за хектолитър чист алкохол, което означава 2,20 лв. за литър от 40 градуса.

Поставянето на ограничения за гражданите при изпращане и получаване на акцизни стоки в пощенски пратки цели да ограничи възможността за осъществяване на незаконна търговия в други държави от ЕС. Чрез ограниченията в количествата и ограниченията по отношение на редовното изпращане (веднъж месечно) на митничарите се дава възможност да предотвратяват изпращането от граждани на акцизни стоки в търговски количества с цел нелегална продажба в страните от Западна Европа, пише в мотивите към законопроекта.

Практиката до момента показва, че пощенски пратки се използват за изпращане в други държави от ЕС на цигари с български бандерол, които независимо от платените данъци в България гарантират значими незаконни печалби при продажбата им в държави, в които размерът на акцизите е значително по-висок.

С промените в закона въвеждат и правила за взаимодействие между митничарите и фирмите за превоз на товари, така че превозвачите да не бъдат използвани за незаконно изпращане на акцизни стоки до други страни. Превозвачите ще трябва да подават в писмен или електронен вид на митничарите данни за рискови изпращачи или получатели на стоки; информация за рискови пратки; данни за извършени плащания, от които може да се предположи дали в стойността на изпращаните или получавани стоки е включен акциз.

Чрез превозвачи гражданите ще могат да изпращат или да получават от друга държава от ЕС веднъж месечно пратки с тютюневи изделия и алкохол, предназначени за лична или семейна употреба, или за подаръци, гласят промените в закона. За тези пратки ще важат същите ограничения, както при изпращане на акцизни стоки с пощенски колет.

При съмнение или когато установят, че пратка съдържа забранени акцизни стоки, превозвачите ще трябва да уведомяват незабавно митничарите. При разпореждане от митническите органи превозвачите ще могат да отворят рискова пратка без да информират изпращача и получателя. Пратката ще бъде отваряна в помещение с видеонаблюдение в присъствието на свидетели.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...