16 тона "нови видове" почистени от българските паркове 2

10.06.2013 | 11:44
по статията работи: Теодора Пенева
Националният ден на природните паркове събра на едно място доброволци, ученици и известни личности
16 тона "нови видове" почистени от българските паркове

Над 16 тона отпадъци са били събрани от природните паркове у нас тази събота – 8 юни 2013 г. Това стана в рамките на съвместната инициатива на международната екоорганизация WWF и мобилния оператор Globul („Глобул“) по случай Националния ден на природните паркове. Тя се проведе в партньорство с Изпълнителната агенция по горите (ИАГ), като обхвана общо единадесетте природни парка в страната.

Тазгодишната кампания се проведе под мотото "Не създавай нови видове!". Целта е да се покаже как отпадъците, изхвърлени сред дивата природа, могат да се превърнат в своеобразен нов вид, който оставя своя дългосрочен отпечатък върху естествената флора и фауна в района.

В подкрепа на инициативата Националният природонаучен музей стана домакин на специална експозиция от „нови природни видове“. Тя може да бъде разгледана до края на този август.

Акцент в проявата през 2013 г. беше работата с деца и ученици, обясняват организаторите. За тази цел в началото на събитието беше изнесена лекция, представяща характерните представители на флората и фауната на всеки един парк.

Много ученици се включиха в почистването на ПП Сините камъни, ПП Русенски Лом и ПП Персина. Най-много доброволци обаче посетиха трите парка Рилски манастри, Странджа и Врачански Балкан, като от първите две места беше събрано рекордно количество боклук – съответно около 4,5 и 3 тона.

Много отпадъци бяха изнесени от устието на река Велека в ПП Странджа, което участниците почистиха с помощта на лодки. Във Врачански Балкан бяха основно почистени местностите Кравя, Каличина бара, Копана могила, както и шосето до пещера Леденика.

На привидно чисти места като Витоша пък бяха открити стари нерегламентирани сметища.

Природните паркове са най-посещаваната, но и най-уязвима природа на страната ни, посочват от Агенцията по горите. Всяка година милиони посетители оставят своя отпечатък върху тях. Ето защо се налага ежегодното почистване и ремонт на инфраструктурата.

За последните седем години в кампанията са се включили близо 13 000 доброволци, които са събрали над 60 тона отпадъци. В рамките на инициативата са изградени 12 моста по пътеките в природните паркове и са поставени повече от 100 информационни табели, които обясняват правилата за правилно поведение в планината.

Тази събота инициативата подкрепиха много известни личности, сред които Симеон Колев от БГ Радио, водещите на новините на Нова телевизия Галина Щърбева и Богомил Грозев, водещият Димитър Павлов, музикантът Ваня Щерева и др.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...