Анкара е готова за диалог с Атина за Източното Средиземноморие

23.12.2019 | 14:20
по статията работи: econ.bg
Анкара готова за диалог с Атина относно положението в източната част на Средиземно море, заяви турският външен министър Мевлют Чавушоглу
Анкара е готова за диалог с Атина за Източното Средиземноморие
Снимка: БГНЕС

Анкара готова за диалог с Атина относно положението в източната част на Средиземно море, заяви турският външен министър Мевлют Чавушоглу в интервю за гръцкия вестник „То Вима“, съобщава БГНЕС.

Той изрази надежда, че новото правителство на Гърция ще предприеме сближаване с Турция. „Атина не трябва да избягва преговори с Анкара, надявайки се на подкрепа от ЕС. Гръцката страна не трябва сляпо да се доверява на ЕС. Подобен подход само ще проточи процеса за регулиране на разногласията”, изтъкна Чавушоглу.

Той посочи, че Турция от самото начало е залагала на диалога със страните от региона. „За съжаление, по-голямата част от страните с излаз на Средиземно море, игнорират призивите на Турция и се опитват да предприемат едностранни стъпки”, добави Чавушоглу, цитиран от Анадолската агенция.

Той се спря на подписания наскоро меморандум с Либия за разграничаване на юрисдикцията в Средиземноморието, който напълно съответства на нормите на международното право. „Ние уважаваме правните и основополагащите принципи по разграничаване на морската зона”, каза Чавушоглу.

Министърът напомни, че властите на Либия подписаха по-рано аналогични документи с други страни. „Защо, например, никой не поставя под съмнение споразумението между Либия и Италия от 2018 година?”, попита Чавушоглу.

По думите му всички правни процедури, свързани с утвърждаването на меморандумите с Турция, са изпълнени в самата Либия, следователно документите имат законна сила. „Политическите промени в Либия няма да се отразят върху позицията на Турция”, увери Чавушоглу.

При това той заяви, че са недопустими заявленията на гръцката страна за наличието на изключителни икономически зони на всеки от островите. „Според Атина остров в Егейско море с площ от 10 квадратни километра, разположен на два километра от Турция и на 570 километра от Гърция, трябва да има шелф и изключителна икономическа зона от 40 000 квадратни километра”, поясни Чавушоглу.

Макар Турция да не е сред държавите, подписани Конвенцията на ООН за морското право, Анкара поддържа принципите, заложени в този документ, отбеляза министърът.

При това той не изключи възможността за разработването на находищата в морската зона южно от остров Крит. „Турция има пълното право да обявява търгове и да разработва морските ресурси в своята зона от Средиземноморието”, каза Чавушоглу.

Ръководителят на турската дипломация изрази съжаление заради деструктивната позиция на гръцката общност в Кипър, която не желае да дели ресурсите с турската общност на острова. „Турция е готова да инициира неофициална петстранна конференция за Кипър под егидата ООН”, предложи Чавушоглу.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...