Бизнесът с 3 месеца отсрочка за данък печалба

20.03.2020 | 10:55
по статията работи: econ.bg
Сложиха 15% таван на надценката за маски и други медицински продукти. Мобилните оператори и военните ни следят спазваме ли карантината
Бизнесът с 3 месеца отсрочка за данък печалба
Снимка: под лиценза на creative commons

Да се даде отсрочка за бизнеса до 30 юни за данъка върху печалбата, като до тогава да се увеличи и срокът за подаване на годишните данъчни отчети. Такова предложение беше направено между първо и второ четене на Закона за мерките по време на извънредното положение заради коронавируса, които правната комисия в НС разглежда в четвъртък и се очаква да бъдат гласувани окончателно в пленарната зала в петък, пише в. Монитор.

Освен тази идея, лансирана от шефката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова, депутатите трябва да решат и дали да удължат до 30 юни срока за отстъпката за внасяне на данък "сгради", която е 5% и допълнително се гласува от общинските съвети.

Друго предложение, залегнало в един от общо 19-те проекта за промяна на закона, внесени преди второто му четене предвижда авансовите вноски на корпоративния данък за първите шест месеца на 2020 година да се плащат на база на печалбата от 2018 година.

За времето на обявеното извънредно положение, чиито срок в момента е 13 април, депутати предложиха да спре образуването на нови изпълнителни дела от страна на НАП, като така не се обявяват нови вещи и имоти за публична продан и не се налагат нови запори, освен ако това не се налага от от особено важни държавни интереси. Давностните срокове също да текат, гласят още новите текстове. Съгласно приетите от депутатите текстове трябва да спре и обявяването на нови обществени поръчки.

Максимална надценка от 15% срещу спекулата за стоки като лекарства, сред които предпазни облекла и маски, консумативи като и гелове и дезинфектанти, медицинска апаратура и защитни пособия, пък предложиха преди второ четене шефката на здравната комисия в НС Даниела Дариткова и нейни колеги от ГЕРБ. Мярката ,която бе приета от комисията в четвъртък е насочена към търговците на едро, но според експертите би трябвало да се отрази и по мрежата надолу. В същото време бе предложено аптеките да предоставят лекарства по рецептурна книжка без да е нужно да се представя рецепта.

Предложение бе направено и да отпаднат санкциите за медици, които откажат да лекуват заразени, както и да се разпише изрично възможността държавата да поема 60% от възнагражденията на служители на фирми, докато трае извънредното положение. В самия закон пък е предвиден затвор за разпространяване на фалшиви новини за епидемията.

Шефът на социалната комисия Хасан Адемов на свой ред внесе предложение освен бременните, и майките на малки деца и деца с увреждания да могат да си вземат платен или неплатен отпуск, както и работниците, които са на възраст над 60 години.

До привечер в четвъртък депутатите отхвърлиха куп предложения за промени, но приеха да се даде месец отсрочка за плащането на кредитите. Приеха и срока за плащане на битови сметки да се удължи с 20 дни. Освен това те гласуваха до отмяна на извънредното положение да спрат да текат процесуалните сроковете по съдебни, арбитражни и изпълнителни дела, както и за обжалване на актове по наказателни дела. Решено бе също така министърът на здравеопазването, извън случаите по Закона за здравето, да въвежда временни противоепедимични мерки и ограничения.

По предложение на Димитър Лазаров от ГЕРБ пък се даде възможност на военните да могат да участват в прилагането на противоепидемичните мерки, като спират превозни средства и лица до идването на полицаи, включително да използват физическа сила и помощни средства, когато е необходимо.

В същото време данните за местонахождението на мобилните оператори ще се съхраняват и ползват за откриването и принудителната изолация на подлежащите на карантина, като при необходимост ще се предоставят на полицията.

С друг текст се въвежда задължителна карантина за всички, пристигащи от чужбина в България, като при отказ глобата ще е 5 000лв., а тази мярка ще важи за настоящото извънредно положение. Глоба до 500 лв. пък грози всички контактни лица на болен от коронавирус, които откажат да се подложат на тест.

Отпадна птрвоначалната идея работодателите да имат право без съгласие на работника да го изпращат в неплатен отпуск.

Заседанието на комисията бе прекъсвано няколко пъти. Оказа се, че трябва да се пренапишат докладите, тъй като депутатите се обърквали какво гласуват, заради многото внесени текстове за промени в закона. Правосъдният министър дори обвини администрацията на НС, че саботира работата на комисията.

По-късно пък от БСП обявиха, че няма да участват в заседанието, тъй като управляващите създавали хаос.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...