Българите влагат пари в ремонти и почивка

07.06.2017 | 15:05
по статията работи: econ.bg
България се нарежда на последно място в класацията на домакинства, използващи мобилно банкиране през лятната почивка
Българите влагат пари в ремонти и почивка
Снимка: Econ.bg

Това лято 24% българските домакинства ще инвестират в подобрения за дома и градината. 21% ще използват част от семейния бюджет за пътуване в страната

Това сочат данни от проучването Летен Барометър на Фертум груп 2017, в което взеха участие над 10 000 домакинства от 16 държави в Европа. 

По данни от изследването, което се провежда за четвърта година 11% ще похарчат пари за различни социални дейности и едва 10% ще вложат средства за дрехи и лятно облекло.

България се нарежда на последно място в класацията на домакинства, използващи мобилно банкиране през лятната почивка, но сме на първо място при домакинствата, които планират да използват услугата за краткосрочно отдаване на апартаменти под наем AirBnB с положителен отговор от 56% при анкетираните. 

„Проучването Летен Барометър на Фератум груп 2017 е изключително средство за измерване на потреблението по време на летните почивки. Интересно е да се проследят летните навици на хората в различните страни. Например, България отново се нарежда в топ 3 на държавите, готови да отделят най-много от разполагаемия си доход за лятна почивка, в сравнение с Финландия, която се намира на предпоследна позиция. Това се обуславя също от факта, че доходите в другите държави са по-високите и разходите за лятото са по-малък процент", коментира резултатите от изследването Ивет Димитрова, управител на Фератум. 

Прогнозата за разходите на домакинствата в Европа през лято 2017 е сходна с разходите от същия период за миналата година. Интересен факт е, че някои от потребителските приоритети са се променили в само в няколко страни, а за някои от тези страни разходите за лятната ваканция ще бъдат два пъти по-високи от предходната година. 

Над 40% от домакинствата ще изразходват същата сума пари за лятната си ваканция, както миналата година, докато приблизително 30% от домакинствата ще увеличат разходите си. Потреблението това лято се очаква да се увеличи значително в Естония, Литва и Латвия в сравнение с миналата година. Докато през 2016 г. споменатите държави са под средните разходи за Европа и Британската общност, тази година разходите им заедно с България и Румъния, се очаква да съставляват топ 5, като над 60% от месечния им доход се разпределя за лятната им ваканция. 

В другия край на скалата можем да намерим Великобритания, Финландия и Холандия, които планират да изразходват най-малко пари през лятната си ваканция (съответно 34%, 35% и 38% от доходите си). Тенденцията във всички изследвани страни е, че хората избират да харчат повече пари за лятната ваканция, отколкото за зимните празници. 

Домакинствата влагат с 50% повече средства за своите летни забавления. Пътуване в страната е най-популярният начин потребителите да прекарат това лято (18%), следвани от социални дейности (например ден на плажа, вечеря в ресторанти, клубове и т.н.) и разходи за дрехи и лятно облекло (13%).

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 06.11   1315 г. – Данте Алигиери (на портрета) е осъден на доживотно изгнание от Флоренция, а ако се върне е заплашен от изгаряне на клада. 1521 г. – Фернандо Магелан...