България иска от ЕК да впише киселото мялко и бялото сирене като защитени продукти

03.02.2021 | 14:05
по статията работи: econ.bg
Предстои Европейската комисия да започне проучване на документацията. То би трябвало да продължи не повече от шест месеца, а ако този срок се надхвърли, комисията писмено посочва причините за това
България иска от ЕК да впише киселото мялко и бялото сирене като защитени продукти
Снимка: под лиценза на creative commons

Сдружение "Български традиционни млечни продукти" е подало заявления за вписване на "Българско кисело мляко" и "Българско бяло саламурено сирене" като защитени наименования за произход (ЗНП) в Европейския регистър на защитените наименования за произход и защитените географски указания на земеделски продукти и храни. По време на националната процедура по обработка на заявленията сдружението е работило заедно с комисия към Министерство на земеделието, храните и горите за прецизиране на текстовете.

Предстои Европейската комисия да започне проучване на документацията. То би трябвало да продължи не повече от шест месеца, а ако този срок се надхвърли, комисията писмено посочва причините за това. Освен преглед и изпращане на коментари и бележки от страна на ЕК за отразяване до България, право на възражение по процедурата ще имат, както държавите-членки на ЕС, така и трети страни. При липса на такова, наименованията ще бъдат вписани в Европейския регистър.

Чрез процедурата се осигуряват по-добри доходи на производителите, съобразно качествата на тези продукти. Ще бъде постигната и единна закрила на наименованията като право на интелектуална собственост на територията на ЕС и защита от неправомерна употреба и имитация. С правото на употреба на европейските знаци за качество върху български продукти се цели защита на интересите на производителя, срещу нелоялна конкуренция и злоупотреба, съобщават от Министерството на земеделието, храните и горите.

Продуктите със защитени географски означения могат да бъдат включвани и в споразумения между ЕС и трети страни за взаимно признаване, сътрудничество и закрила в областта на географските означения.

"В края на миналата година влезе в сила новият Закон за марките и географските означения (ЗМГО). Той е насочен към подобряване на нормативната уредба в тази област и съответствие между българското и европейското право за защитата на търговските марки и географските означения. Законът следва директива на ЕС за сближаване на законодателствата на държавите членки относно марките, която определя основните принципи в тази област и оставя на държавите свобода да въвеждат по-детайлни правила. В същото време чрез нея се гарантира, че регистрираните марки се ползват с една и съща защита в правните системи на всички държави членки. Крайната цел е повишаване на ефективността и правната сигурност за бизнеса и потребителите. С приемане на този закон отпадна защитата на българските млечни продукти - българско кисело мляко, българско бяло саламурено сирене и български кашкавал", обяснява пред "Агровестник" Димитър Зоров, председател на сдружение "Български млечни продукти".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...