България настоя за бързо пускане на газовия терминал в Александруполис

03.07.2024 | 10:30
по статията работи: econ.bg
По план терминалът за втечнен газ до Александруполис трябваше да влезе в експлоатация през април тази година, но технически дефект спря старта му
България настоя за бързо пускане на газовия терминал в Александруполис
Снимка: под лиценза на creative commons

Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов е настоял пред гръцките акционери в "Газтрейд" възможно най-бързо да отстранят техническия дефект, заради който терминалът за втечнен газ до Александруполис не може да заработи вече трети месец.

Българската страна е съакционер в проекта, като „Булгартрансгаз“ притежава 20% от акционерния капитал на проектното дружество "Газтрейд С.А.". По график газовият терминал трябваше да бъде въведен в експлоатация през април тази година. След започване на дейностите по свързване на платформата за втечнен газ с газопровода бе констатиран технически дефект.

„Терминалът за втечнен газ до Александруполис е от ключово значение за диверсификацията на енергийните доставки и гарантиране сигурността на региона. Реализацията на проекта е един от основните приоритети за нас, тъй като чрез неговата инфраструктура се очакват доставки на втечнен газ от САЩ и други за потребителите в България, Северна Македония, Сърбия, Румъния, Унгария, Молдова и Украйна“, е подчертал министър Малинов на среща с ръководството на проектната компания „Газтрейд“ С.А. и с представители на част от останалите акционери в проекта. Енергийният министър е част от официалната делегация на президента Румен Радев, която е на посещение в Атина.

В рамките на срещата бе постигнато съгласие, че в срок до 15-ти юли ще бъде начертан ясен план с конкретни технически решения с цел въвеждане в експлоатация в най-кратки срокове, съобщиха от министерството на енергетиката. Министър Малинов е призовал за решителни мерки от страна на "Газтрейд" за отстраняване на дефекта и въвеждане на съоръжението в експлоатация в рамките на тази година.

"Допълнително забавяне е абсолютно недопустимо с оглед стратегическото значение на терминала за осигуряване на енергийните доставки за региона“, е заявил енергийният министър. По думите му, след потенциалното спиране на транспортирането на руски природен газ през украинска територия от началото на следващата година алтернативните доставки ще са с водеща роля за енергийната система на Европа. 

Освен "Булгартрансгаз" с по 20% акционери в проектната компания "Газтрейд" са гръцките държавни газови компании ДЕПА (DEPA) и ДЕСФА (DESFA),  кипърският оператор на танкери "ГазЛог" (GasLog Cyprus Investments Ltd) и фамилията Копелузу, която е инициатор на проекта.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 05.07   1439 г. – Във Флоренция е обявена уния между Римокатолическата църква и Византия. 1811 г. – В резултат на Войната за независимост на испанските колонии в...