В бюра по труда все още има пари за обучение на безработни по заявка от фирмите

16.08.2018 | 12:20
по статията работи: econ.bg
Агенцията напомня на представителите на бизнеса, че могат да кандидатстват и ползват финансови средства за вече придобилата популярност "дуална система за обучение"
В бюра по труда все още има пари за обучение на безработни по заявка от фирмите
Снимка: БГНЕС

Държавата поема на работодателите разходите за заплата на всеки нает безработен, ако е включен в дуално обучение, а също и на неговия наставник. Това напомни Агенцията по заетостта по повод оплакванията от бизнеса за недостиг на кадри с нужната им квалификация.

Вчера беше оповестено, че безработицата през юли е 5.7%, с 1 процентен пункт под миналогодишното й равнище, а анализатори предупредиха, че безработицата е опасно ниска, а недостигът на работна сила може да принуди работодателите да преразгледат инвестиционните си планове и да последва забавяне на икономическия растеж.

Агенцията напомня на представителите на бизнеса, че могат да кандидатстват и ползват финансови средства за вече придобилата популярност "дуална система за обучение" или да поискат бюрото по труда да обучи безработни по нужните им специалности.

Все още част от бюрата по труда имат свободни средства за финансиране на обучения на безработни лица по заявени от работодателите професии. Справка на "Дневник" в отчетите показа, че с неусвоени пари за този вид подпомагане са например Айтос, Елхово, Котел, Варна, Долна Митрополия, Свищов. Заинтересованите могат да проверят какви са финансовите възможности на бюрото по труда в конкретното населено място в рубриката "Обяви за финансиране по региони".

От две години по програмата за дуално обучение държавата поема разходите на работодателя за основна заплата на всеки нает от него безработен и на неговия наставник за срок до 36 месеца. През това време наетият участва в практическо обучение в работна среда под ръководството на наставник, и паралелно – в обучаваща институция от системата на професионалното образование и обучение. Държавата поема разходите и за това обучение.

Работодателят има право да избере обучаващата институция и да уговори с нея учебния график и програмата на обучавания.

Другата възможност е работодателят да заяви професионалното обучение, което кандидатите за работа предварително да преминат преди да бъдат назначени. И в този случай обучението на безработните се финансира изцяло от държавния бюджет като курсистите получават стипендия и пари за транспорт, ако живеят в друго населено място. Работодателят отново има право сам да избере обучаваща организация, с която съвместно определят учебния график и провеждат подбор на безработните. Той обаче поема задължението да назначи обучените безработни за поне 6 месеца.

И двете форми на подпомагане се прилагат от години.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 21.03   1191 г. – Целестин III става римски папа. 1201 г. – Българо-византийски войни: Започва Обсадата на Варна. 1590 г. – Персийско-османска война...