Държавната Българска банка за развитие да отпуска максимум 5 млн. лева кредит на една компания. Такава промяна в устава й е задействал служебният министър на икономиката Кирил Петков, но одобрението на промяната зависи от БНБ, каза той пред Дарик радио. Сумата, по думите му, е достатъчно ниска, за да загубят интерес онези едри компании, които се взели огромни заеми. Преди няколко дни Петков обяви, че близо 1 милиард лв. кредити са дадени на 8 компании, свързани с Георги Гергов, Делян Пеевски, Кирил Домусчиев, Румен Гайтански-Вълка и Георги Самуилов.
Намерението на служебния министър да смени Надзорния съвет на ББР също зависи от одобрението на БНБ. Петков съобщи, че двама от тримата членове на надзора блокират информацията за отпуснатите големи кредити, което не дава възможност да се види как е защитен общественият интерес. Самият той все още няма достъп до кредитните документи за 946 млн. лв. заеми, отпуснати на 8 фирми. "Банката е с двустепенен контрол и понеже министърът не е част от Надзорния съвет, на този етап не може да види договорите за кредитите, въпреки че държавата е собственик", поясни той. Петков допълни, че ще се предприемат законови стъпки да се преодолее тази ситуация.
Следващата стъпка е да се говори с членовете на надзора, за да се разберат мотивите за концентрацията на този финансов ресурс само в тези 8 фирми. Извършеният одитен доклад казва, че има непрозрачност в управлението на банката и че има концентрация на кредити в малък на брой фирми, каза Петков. По повод думите на Йордан Цонев от ДПС, че неговият съпартиец Делян Пеевски няма нищо общо с фаворизираните от ББР фирми, Петков припомни как самият Цонев е признавал, че Пеевски е имал, макар и миноритарно, участие в "Булгартабак", а пък тютюневият холдинг е бил собственик на "Техномаркет" - две от осемте финансирани дружества.