Гърция пуска приложение за търсене на укриващи данъци

13.02.2023 | 12:05
по статията работи: econ.bg
Въпреки интензивните усилия чрез новите технологии да се намали укриването на данъци, то все още е на особено високи нива и се извършва както от самостоятелно заети лица, които укриват облагаем доход, така и от косвени данъци, като ДДС
Гърция пуска приложение за търсене на укриващи данъци
Снимка: под лиценза на creative commons

Като част от продължаващите усилия за издирване на нарушителите, Независимият орган за публични приходи (AADE) планира скоро да разработи цифрова платформа, чрез която данъкоплатците да съобщават за укриване на данъци, съобщи „Катимерини“.

Въпреки интензивните усилия чрез новите технологии да се намали укриването на данъци, то все още е на особено високи нива и се извършва както от самостоятелно заети лица, които укриват облагаем доход, така и от косвени данъци, като ДДС, писа в. "Български новини".

Високите равнища на укриване на данъци бяха основната причина правителствата да увеличат данъчната тежест върху физическите и юридическите лица по време на икономическата криза, когато страната получи спасителни заеми, за да посрещне фискалния недостиг, който се задълбочи и от високите необлагаеми прагове и облаги.

В неотдавнашно проучване, озаглавено „Неравномерното разпределение на данъчната тежест върху домакинствата в Гърция“, съюзът на частния сектор GSEE отбеляза сериозни несъответствия с ЕС.

В него се посочва, че средно в страните от ЕС на всяко евро, събрано от преки данъци, се пада 1 евро от косвени данъци, докато в Гърция на всяко евро преки данъци се падат 1,8 евро косвени данъци.

С малки изключения ставките на всички косвени данъци, независимо дали става въпрос за ДДС или акцизи, са се увеличили значително през десетилетието на меморандумите. Това обяснява рязкото нарастване на дела на приходите от косвени данъци в БВП през същия период.

В проучването се подчертава, че мащабното и последователно увеличаване на приложимите ставки, както на ДДС, така и на акцизите, е довело до увеличаване на данъчната тежест от 11,4 % от разходите на домакинствата през 2008 г. до 15,7 % през 2019 г. В същото време самостоятелно заетите специалисти декларират много по-ниски доходи, отколкото получават в действителност.

В допълнение към новите технологии и цифровата взаимовръзка на предприятията с AADE, данъчната администрация и платформата за жалби, която се създава, ще получават, според служител на данъчната администрация, жалби по име и анонимни такива. Благодарение на оперативната съвместимост системата ще може да идентифицира данните на предприятието или професионалиста, за когото се подава сигнал за укриване на данъци или контрабанда.

Гражданите ще попълват специалния формуляр и ако информацията е пълна, системата ще я предава на контролния механизъм. Ако жалбата е основателна, ще бъде дадена зелена светлина за извършване на проверка.

Оцени статията:
2.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...