Европейската комисия обяви, че започва днес триседмична консултация за реформата на пазара на електроенергия. Целта на реформата е да защити по-добре потребителите от резките промени на цените, да подобри достъпа им до енергия от възобновяеми енергийни източници и да направи пазарите по-устойчиви, отбелязват медиите цитирайки съобщение на сайта на институцията.
Според еврокомисията ЕС трябва да допълни спотовите пазари на енергия с мерки за стимулиране на дългосрочните договори, които да гарантират, че потребителите ще се възползват по-добре от увеличеното производство на енергия от възобновяеми енергийни източници.
Консултацията ще бъде отворена до 13 февруари и ще се съсредоточи върху четири основни въпроса:
сметките за ток да станат по-малко зависими от краткосрочните цени на изкопаемите горива; насърчаване на внедряването на възобновяеми енергийни източници
подобряване на функционирането на пазара, за да се гарантира сигурността на доставките
защита на потребителите
подобряване на прозрачността на пазарите.
Брюксел отбелязва, че настоящата система е осигурявала ефективен, добре интегриран пазар в продължение на много години, позволявайки на ЕС да извлече икономически ползи от единния енергиен пазар, като гарантира сигурност на доставките и стимулира процеса на декарбонизация. Системата обаче демонстрира и някои недостатъци. В настоящата криза на високи и нестабилни цени на електроенергията икономическата тежест е прехвърлена върху крайните потребители.
Следователно е необходима реформа, за да се предпазят по-добре домакинствата и бизнеса от високите цени на енергията, да се увеличи устойчивостта и да се ускори преходът, заложен в Европейския зелен пакт и плана REPowerEU.
"Ройтерс" отбелязва, че ЕС реформира своя енергиен пазар в опит да избегне повторение на ситуацията от миналата година, когато намалените доставки на руски газ повишиха цените на електроенергията до рекордни нива, вдигнаха сметките за домакинствата и принудиха някои индустрии да затворят.
В обществената консултация, започнала в понеделник, комисията изложи многобройни варианти за преразглеждане на начина, по който електроцентралите продават електроенергия, като част от пазарната реформа, която ще предложи през март.
Предложението на ЕС ще има за цел да разшири използването в Европа на дългосрочни договори, които предоставят на електроцентралите фиксирана цена за тяхната електроенергия - "договори за разлика" (CfD) и споразумения за покупка на електроенергия (PPA), каза комисията.
Разширяването на тези типове договори би създало буфер между потребителите на енергия и нестабилните цени на краткосрочните енергийни пазари, което ще доведе до по-стабилни сметки за енергия за домакинствата и компаниите, се допълва в съобщението.