“В България разходите за храна са основната част от бюджета на домакинствата. Това прави непосилно за гражданите да се справят с високата инфлация. Търси се европейско решение и не мисля, че ще има несъгласие в тази посока”.
Това коментира пред БНР евродепутатът Цветелина Пенкова.
Нямаме избор, освен да постигнем съгласие и да направим нужните промени, категорична бе тя.
Евродепутатът припомни, че в САЩ беше приет закон за справяне с инфлацията. ЕС подготвя подобен отговор в тази посока, каза тя.
“Целта е да се насърчат производствата на вътрешния пазар, т.е. да се справяме със собствените ресурси, които имаме налични, повече инвестиции в местни производства, за да не сме толкова зависими от цените на вносни суровини. Мисли се в посока на облекчаване на правилата за държавните помощи и към кои сектори да бъдат насочени. Разчитаме на политики, които да насърчат производствата и ролята на държавата в някои от тези направления”, обясни Пенкова.
Цветелина Пенкова очерта 2 направления в мерките – краткосрочни и средносрочни.
Разговорите и призивите към търговските вериги да обявят ключови стоки от основната потребителска кошница, които да се продават на възможно най-ниска цена, са част от краткосрочните мерки. “Тук държавите на ниво национална политика трябва да предприемат мерки”, посочи тя.
Говорейки за обща еврпейска политика обаче, трябват средносрочни и дългосрочни мерки, които да гарантират трайно намаляване на цените, коментира евродепутатът.
На какво се дължи покачването на цените в момента, попита тя и даде отговора: “Това се дължи на високите цени на електроенергията в последната година. Европа предприема реформа на пазара на електроенергия. Целим да решим именно този проблем – с цената на електроенергията. Цената на електричеството е пряко свързана с цената на природния газ. С реформата, която предстои, целим да променим това. Когато говорим за мащабни реформи, се създават притеснения в държавите-членки. Трябва да променим механизма и начина на ценообразуване на електричеството в Съюза, за да може да се гарантираме, че цените в дългосрочен план ще намалеят и няма да са подвластни на такъв тип шокове, ако се случват в бъдеще”.
Предложението ще бъде направено на 16 март и ще дойде от ЕК, обяви Цветелина Пенкова и добави, че има бърза процедура за разглеждането му в ЕП.
Евродепутатът коментира и спънките за България пред еврозоната. Според нея политическата нестабилност е основната причина за забавянето ни по пътя към еврозоната. Тя отбеляза, че е нормално да има притеснения и страхове в обществото, когато говорим за такива промени.
“Когато правиш толкова сериозна стъпка, ти трябва стабилна политическа система, която да се справи с всякакъв тип спекула и проблеми, които могат да настъпят след приемането ни в еврозоната. Това е важно за нашите европейски партньори, защото ставайки част от еврозоната, ние вече имаме влияние върху самата валута в рамките на Съюза, т.е. те трябва да знаят, че могат да разчитат на своите партньори в България, че ще има органи, които могат да реагират веднага”, обясни Пенкова.
“Беше очаквано, че при това, което се случва, че ще има стъпка назад от страна на Европа, защото ставайки част от еврозоната, имаме директно влияние. Трябва да има стабилност”, категорична бе Цветелина Пенкова. Освен това е необходимо и обществено спокойствие, добави тя и призова:
“Нека гледаме напред и да започнем кампанията възможно най-бързо”.
За референдума за еврото евродепутатът изказа мнение, че не е редно да се правят такъв тип прояви, без да е дадена цялата информация.