Съдът на Европейския съюз отсъди в полза на Полша в спор за това дали „Газпром“ има право да полза пълния капацитет на газова връзка в Германия. Решението на съда, което отменя предоставено от Европейската комисия 100-процентово право над „Опал“ – сухопътен участък, който пренася газ от „Северен поток“, тръбите от Русия до Германия по дъното на Балтийско море.
От 2013 г „Газпром“ имаше право да ползва 50% от капацитета на „Опал“, а Комисията почти удвои този дял, давайки фактически монопол на руския енергиен гигант. Украйна и Полша протестираха срещу това – украинската „Нафтогаз“ например заяви, че може да загуби приходи от транзита на руски газ, доставян в Европа.
Заради тези ограничения ще се наложи да се съкрати преносът през „Северен поток“, а това, според полското министерство на енергетиката, ще попречи на „Газпром“ да се откаже напълно от транзита на газ през територията на Украйна. Такива планове вече бяха обявени във връзка с изграждането на „Турски поток“, който заобикаля страната, и забавения „Северен поток 2“, а и с изтичащия договор за транзит на 31 декември тази година.
Варшава смята, това снижава вероятността от сериозна газова криза, която може да засегне и други части от Европа. Държавната петролно-газова компания на страната PGNiG вече е отбелязвала, че решението на Еврокомисията е прието в нарушение на европейското законодателство, а и не е изучено „влиянието му върху газовия пазар на Полша, Литва и Латвия или която и да е друга страна в Централна Европа.“