Държавите трябва да се въздържат от използването на "ваксинационна дипломация" и "ваксинационен национализъм", в противен случай светът няма да може да се справи с пандемията, предупреди върховният представител за външната политика на ЕС Жозеп Борел в статия за руския медиен холдинг РБК.
ЕС настоява големите производители на ваксини да премахнат пречките за техния износ и да не задържат експорта на съставки за ваксини.
Към края на май само 2.1% от живеещите в Африка са получили поне една доза ваксина срещу COVID-19. Необходими са глобални многостранни инициативи за увеличаване на производството на ваксини и ускоряване на внедряването в световен мащаб, казва първият дипломат на ЕС.
Според Борел от ограниченията страда целият свят, но особено развиващите се страни: "Ако се запази разривът в темповете на ваксинация, рискуваме да загубим очертаващата се през последните десетилетия тенденция за намаляване на бедността и неравенствата в света". Това ще забави икономическия растеж на света и ще засили геополитическото напрежение, предупреди върховният представител.
Той потвърди, че ЕС подкрепя предложението на МВФ за създаването на фонд от $50 млрд., който да се използва за ваксиниране на 40% от населението на планетата до края на годината и 60% — до средата на 2022 г.
По данни на Световната здравна организация ЕС, който произвежда 40% от ваксините срещу COVID-19 в света е 240 млн. дози в 90 страни по света, приблизително колкото е използвал за ваксинирането на своите граждани.