Започва деблокирането на петролни резерви

02.03.2022 | 10:05
по статията работи: econ.bg
САЩ и други големи световни стопанства са договорили координирано деблокиране на петролни запаси след като руската инвазия в Украйна тласна цените на черното злато до 110 долара за барел
Започва деблокирането на петролни резерви
Снимка: под лиценза на creative commons

САЩ и други големи световни стопанства са договорили координирано деблокиране на петролни запаси след като руската инвазия в Украйна тласна цените на черното злато до 110 долара за барел.

Международната енергийна агенция (IAE), която е предтавител на ключови индустриализирани държави, ще пусне 60 млн. барела петрол. Половината от това количество ще дойде от стратегическия петролен резерв на САЩ, а останалата част - от членовете на организацията в Европа и Азия, твърди запознато с въпроса лице, пожелало анонимност.

Това ще е второто подобно деблокиране на американски стратегически запаси в рамките на последните няколко месеца, защото растящите цени на горивата се превръщат в сериозен политически проблем на президента Джо Байдън. Новината за мярката на IAE не успя да впечатли особено пазарите на 1 март и американският лек суров петрол сорт WTI с доставка през април приключи борсовата си търговия с поскъпване от 8% - на почти 108 щ. долара за барел, а в сутрешната търговия на следващия ден се разменяше срещу 108.25 долара за барел. Фючърсните контракти на сорт "Брент" с доставка през май затвориха на 109.97 долара за барел, а в сутрешната търговия на 2 март се търгуваха за 110.03 долара за барел.

В официално изявление, публикувано на сайта на агенцията, главният изпълнителен директор Фатих Бирол определи положението на енергийните пазари като "много сериозно и изискващо изключително внимание". Той допълни, че е застрашена глобалната енергийна сигурност, което поставя в риск световната икономика по време на все още крехкото й възстановяване. IAE продължава да следи пазарите на енергия и може да препоръча деблокирането на още резервни количества. 

Макар и на пръв поглед сериозно, освободените запаси от 60 млн. барела се равняват на едва две трети от дневното потребление на света от около 100 млн. барела. Деблокираните през миналата година международни резерви включваха 50 млн. барела от САЩ и дребни количества от други държави.

Руската агресия пресуши допълнително недостатъчното предлагане в условията на бурно възстановяване след отстъплениято на пандемията и изстреля петролните котировки, с което задълбочи инфлационния натиск. Търговски гиганти като "Витол груп" и "Трафигура" очакват трицифрените цени на черното злето да се задържат за дълъг период.

Интервенцията на IAE бе обявена ден преди поредното официално съвещание на страните от ОПЕК+ на 2 март, на което те трябва да обсъдят производствените си планове за април. Досега групата отказваше да увеличи добива над предварително договорените допълнителни количества от 400 хил. барела на ден. Рияд пък вече обяви, че не вижда причини за по-бързо възстановяване на производството, което ОПЕК+ ограничи по време на пандемията. Доста държави от 23-членния алианс пък не могат на практика да добиват повече и по-бързо, дори да искат, заради липсата на инвестиции и съществуващата нестабилност. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 21.01   1506 г. – По нареждане на папа Юлий II е образувана армията на Ватикана – Швейцарската гвардия. 1542 г. – Английският парламент осъжда на смърт за...