Здравната каса ще прави търгове за осигуряване на лекарствата в онкологията, съобщиха оттам. Промените са заложени в рамковия договор между НЗОК и лекарския съюз, който влиза в сила от 1 април.
В момента всяка болница купува сама нужните й медикаменти, а след това НЗОК ги плаща. Занапред процедурата ще се централизира и самата каса ще прави обществени поръчки. Целта е да се намалят и уеднаквят цените на медикаментите, тъй като в момента различните болници постигат различни цени на едни и същи препарати. Преди време се твърдеше, че има драстични разлики между различните лечебни заведения, макар че производителите обявяват, че това не е така.
Анализ не е показван публично, пише в. "Сега".
До 2012 г. медикаментите за рак се осигуряваха именно с централизиран търг в Министерството на здравеопазването и болници и пациенти постоянно се оплакваха от липси на определени лекарства. След като плащането на препаратите за онкологични заболявания мина към НЗОК, разходите по това перо скочиха драстично - от 174 млн. лв. през 2013 г. на 289 млн. лв. за миналата година. Появи се и проблемът с паралелния износ и изтеглянето от пазара на по-евтините препарати. Според подуправителя на НЗОК Димитър Петров с директното договаряне на доставките с дистрибуторите от страна на касата ще се реши и проблемът с износа, тъй като ще се работи с по-малко дистрибутори и ще е по-лесно касата да контролира доставките.
Идеята касата да прави обществени поръчки за лекарствата, които плаща, не е нова. Досега тя не е осъществявана и заради опасенията, че касата ще трябва да определя количества, които да договаря, т.е. може да се появи отново проблемът с недостатъчни доставки.
Не е ясно и каква ще е в такъв случай съдбата на електронната борса за лекарства в здравното министерство, която също трябваше да заработи тази година. Тя беше подготвена от предишния екип на МЗ, но и настоящият министър Илко Семерджиев обяви, че я одобрява по същество. Нейната цел също беше да се прави централно договаряне, с което да се постигнат по-ниски и еднакви цени.