Близо година и половина след началото на епидемията от коронавирус в България страната има план и критерии за въвеждането на ограничения според степента на разпространение на заразата. Зоните са четири и се определят на база новите заразени на 100 хил. население за период от 14 дни:
- зелена: до 100 души на 100 хил. население и до 2500 настанени в болница
- оранжева: от 100 до 200 души на 100 хил. население и от 2500 до 6 хил. настанени в болница
- червена: от 200 до 500 души на 100 хил. население и от 6 хил. до 9 хил. настанени в болница
- тъмночервена: над 500 души на 100 хил. население и над 9 хил. настанени в болница
От значение ще е и заетостта на леглата за COVID-19, като планът на Министерството на здравеопазването предвижда разчет кои болници да настаняват пациентите, както и кои отделения в тях да се запълнят първи, така че да не бъде спирана другата работа на лечебното заведение.
По думите на зам.-министъра на здравеопазването Александър Златанов някои от ограниченията няма да важат за ваксинирани срещу COVID-19, като посочи за пример посещенията на детски градини. Според плана те следва да спрат работа, ако заболеваемостта достигне тъмночервената зона. Изключения обаче ще има за местата, в които персоналът е изцяло ваксиниран, както и за децата, чиито родители са си поставили инжекции.
Здравният министър Стойчо Кацаров обяви, че показателите следва да бъдат достигнати на национално ниво, а не ограничения да се въвеждат поотделно в областите, когато заболеваемостта се покачи. В случай че в даден район се регистрира рязко влошаване на обстановката, мерки все пак може да бъдат въвеждани.
Планът за следващата COVID вълна и мерките, които ще се въвеждат според разпространенията на заразата, все още не е публикуван на сайта на здравното министерство. Затова конкретика какво и кога затваря засега не може да бъде представена.