Главният прокурор Иван Гешев възложи на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) да извърши пълна проверка на целия приватизационен процес и на последващия контрол от отговарящите за това министерства, агенции и други държавни ведомства, съобщи пресслужбата на прокуратурата.
Проверката трябва да обхване всички приватизационни сделки, извършването на плащания по тях, независимо от вида на платежните средства, както и всички направено при следприватизационния надзор.
ДАНС следва да установи събрани ли са предвидените в приватизационните договори неустойки, лихви, обезщетения и банкови гаранции, в случай на тяхното частично или цялостно неизпълнение. Във връзка с това службата трябва да установи предприето ли е нещо за разваляне на приватизационните договори, когато те не са били изпълнени.
Проверяващите трябва да установят как е била водена документация по текущия следприватизационен контрол, извършвани ли са проверки по изпълнение на приватизационните договори и била ли е актуализирана своевременно информацията в публичните регистри.
В обхвата на проверката трябва да бъдат анализирани и одитните доклади на Сметната палата и как са изпълнявани нейните указания. Идеята за ревизия на приватизацията възниква периодично, когато управляваща партия се окаже притеснена най-често от обществен скандал, който трябва да бъде заглушен, или от натиска на коалиционени партньори, или за да удари политически противник.
През ноември 2017, когато коалиционен партньор на управлението беше и партия "Атака", а нейният лидер Волен Сидеров беше поставил условие за преразглеждане на приватизацията, ГЕРБ обяви, че подготвя промяна на Конституцията, за да премахне давността върху престъпленията, извършени в процеса на приватизация, считано от 1992 до 2017 г.
Юристи разкритикуваха проекта, сред които проф. Огнян Герджиков, който определи идеята като "правен абсурд, несъвместим с правовата държава". Постепенно намеренията затихнаха, а откъм ГЕРБ признаха неофициално и с половин уста, че не са имали действителни намерения да прокарат промяната, защото си давали сметка, че Конституционният съд ще я обяви за противоконституционна. Целта им била да уязвят лидера на БСП Корнелия Нинова, която участвала в приватизацията на "Техноимпекс", когато била зам.-министър на икономиката в правителството на СДС.