Правителството отпусна 3.7 млн. лв. за справяне с разпространението на африканска чума по свинете. Това съобщи премиерът Бойко Борисов в началото на днешното правителствено заседание. Точката мина първа в дневния ред.
"Две години успяхме да се спасим от този бич, но сега и с идването на румънските туристи сме изправени пред опасност", заяви министър-председателят в присъствието на медиите.
Той припомни, че вчера са открити нови 6 огнища на африканска чума като и в шестте села са организирани пунктове за дезинфекция със съдействието на МВР. Те са в селата Брест, Милковица, Долни Вит, Драгаш войвода, Санадиново, Бацова махала – област Плевен.
"Заразяването става лесно и бързо, няма ваксина. Пролетно-летният сезон е пикът. Единственият начин е физическо унищожаване на дивите прасета и прасета тип заден двор, както и контрол върху стоките от съседни държави - 1100 огнища има в Румъния", коментира министър-председателят.
Междувременно вчера управителният съвет на фонд "Зеогнищамеделие" отдели 30 000 лв. по схема "de minimis", които да се разпределят между семейства, отглеждащи свине за собствени нужди, чиито животни са унищожени от заболяването през тази година. Средствата ще се предоставят на собствениците на унищожени животни в трикилометровата предпазна зона. За целта Българската агенция за безопасност на храните ще изготвят списък. Предстои да бъдат изготвени указания и да се определят срокове за заявления.
Ако заразата не бъде овладяна, загубите за икономиката могат да достигнат 2 млрд. лв., коментира днес пред Би ти Ви председателят на БАБХ Дамян Илиев. По думите му заразата се пренася от Румъния от диви прасета, а в дворовете на хората стига чрез ловците. Друг начин е чрез храна, внасяна от райони в Румъния с огнища на чума от хора, "ходили да си купуват кебапчета", защото в месото вирусът стои три-четири месеца.
Африканската чума е силно заразно вирусно заболяване при свинете. Някои щамове на вируса предизвикват тежко протичане на болестния процес с висока смъртност. Наредбите на БАБХ предвиждат при установено заболяване незабавно да се въведе трикилометрова защитна зона около инфектирания обект и 10-километрова надзорна зона.