Китай въвежда такси за мощностите от въглищните електроцентрали

15.11.2023 | 10:40
по статията работи: econ.bg
Въглищните електроцентрали в големите региони в Китай ще могат да покриват около 30% от постоянните си разходи (към тях се отнасят например, амортизацията и разходите за финансиране) в периода 2024 г. – 2025 г.
Китай въвежда такси за мощностите от въглищните електроцентрали
Снимка: под лиценза на creative commons

Китай въвежда такси за мощностите за въглищните електроцентрали, става ясно от уведомление на Националната комисия за развитие и реформи (NDRC) в страната. Силният ръст на възобновяемата енергетика в Китай води до намаляване на коефициента на използване на установените мощности от въглищните електроцентрали. Следователно производството на въглища постепенно губи способността си да компенсира разходите си чрез продажба на електроенергия. Освен това, в Китай цените на електроенергията, отдавана от въглищните ТЕЦ-ове се регулира.

В същото време въглищата и досега са (а и със сигурност още много години ще бъдат) в основата на китайската електроенергетика. При условията  на бърз ръст на променливата слънчева и вятърна енергия расте и ролята на въглищните електроцентрали като регулаторен ресурс, поддържащ интеграцията на ВЕИ и осигуряващ системна надеждност. Газовите електроцентрали в Китай са относително малко и значителен ръст на дела им не се предвижда.

Затова властите в Китай са взели решение за въвеждане на механизъм за плащане на мощността за въглищните централи от 1 януари 2024 г. Националната комисия за развитие и реформи (NDRC), основният орган за планиране на правителството на Китай, публикува съответен документ и обяснения към него. Създаването на механизма „е неизбежно изискване за осигуряване на безопасна работа на електроенергийната система, осигуряване на силна подкрепа за интегрирането на нови енергийни източници в голям мащаб и по-добро насърчаване на зелената и нисковъглеродна трансформация на енергийния сектор“, заявява NDRC в пояснението си.

Въглищните електроцентрали в големите региони в Китай ще могат да покриват около 30% от постоянните си разходи (към тях се отнасят например, амортизацията и разходите за финансиране) в периода 2024 г. – 2025 г. с помощта на механизма, се казва в уведомлението на NDCR. „От 2026 г. дела на постоянните разходи, възстановявани чрез такси за капацитет ще бъдат увеличени до най-малко 50%“.

Плащането ще бъде под формата на тарифа, която мрежовата компания ще плаща на производителите на енергия от въглища и ще събира от промишлени и търговски крайни потребители чрез допълнителна такса. Тарифата първоначално е определена на 330 юана годишно за киловат инсталирана мощност. Заплащането ще се извършва ежемесечно, независимо от потреблението на електроенергия през отчетния период. За липса на достъпност са предвидени глоби и лишаване от права (при системни нарушения).

Въпреки това от NDRC заявяват, че краткосрочен план въздействието върху разходите за електроенергия на крайните клиенти ще бъде малко в повечето случаи и „крайната цена на електроенергията за промишлени и търговски клиенти се очаква да бъде като цяло стабилна“.

Всъщност това е също вид  субсидиране на въглищните електроцентрали, оправдано с  необходимостта да се подпомогне интегрирането на възобновяеми енергийни източници, но не и пазарен механизъм за плащане на електроенергия, който отчита реалното търсене за електроенергия и капацитет в системата.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...