Всички компании в Германия ще бъдат задължени да предоставят тестове срещу СOVID-19 веднъж седмично на служителите си, които не работят от вкъщи за своя сметка. Решението се отнася за всички публични институции, пише в. „Тагесшпигел“.
В момента 60 процента от служителите имат възможност да бъдат тествани, но правителството в Берлин смята, че това не е достатъчно. На служителите с по-висок риск от инфекция, като тези, които работят в градския транспорт или живеят колективно в общежития, трябва да се даде възможност да бъдат тествани два пъти седмично. Според анкети 84 процента от служителите са съгласни.
Германското правителство прие изменения в закона за защита срещу инфекциозни болести, които установяват еднакви мерки в цялата страна за райони с голям брой заразени хора. Ограничението за напускане на къщата от 21 ч. до 5 ч.сутринта, ограничаването на събирания и затварянето на магазини, ресторанти, кафенета и културни институции автоматично ще влязат в сила, когато броят на новозаразените лица в три последователни дни се увеличава до над 100 на седмична база.
Властите изчисляват, че блокирането може да продължи до средата на юни. Вчера броят на новозаразените на седмица скочи до 140,9 на 100 000 жители. Това е най-високата стойност от 15 януари.
Асоциацията за интензивно лечение "Divi" призова политиците да засилят противоепидемиологичните мерки възможно най-скоро, тъй като броят на пациентите на интензивно лечение нараства по-бързо от очакваното.
Ако вземат това решение тази седмица, броят на пациентите в отделенията за интензивно лечение ще се увеличи до 6 000 до края на април, колкото при втората вълна. Но с две седмици закъснение броят на пациентите в интензивното отделение ще нарасне до 7 000, предупреди вчера президентът на Асоциацията за интензивно лечение и спешна медицина Гернот Маркс.
За да спечели Германия по-скоро национална, отколкото децентрализирана битка срещу СOVID-19, министър-председателите на 16-те провинции трябваше да се съгласят. Премиерът на Шлезвиг-Холщайн Даниел Гюнтер (CDU) и кметът на Берлин Майкъл Милер (SPD) се противопоставяха до последната минута на въвеждането на комендантски час, т.е. забраната за напускане на къщата, с изключение на обосновани причини, между и 5 часа сутринта.