Ефектът от намаляването на ДДС е поразителен. Бързата реакция на правителството и в частност на премиера е успяла да запази близо 70% от бранша от фалит, обяви пред БНТ шефът на Съюза на заведенията Ричард Алибегов.
Алибегов се опасява, че секторът за пореден път е нападнат без основание. Той припомни, че по тяхно настояване е бил увеличен минималният осигурителен доход на 800 лева. Това са 190 лева повече от минималната работна заплата за страната като това е станало веднага с вдигането на ДДС.
Сега има желание да бъде намален данъкът за доставка по домовете. Започнали са разговорите по темата.
Алибегов обясни, че браншовите организации искат изсветляване на сектора. През последните два месеца се работи тясно с Националната агенция по приходите, с Инспекция по труда, с Министерство на труда и социалната политика.
"Имаме желание. Срещаме подкрепа от институциите и мисля, че нещата ще се получат. Все пак във всеки един икономически отрасъл има сив сектор просто ние сега се заехме да борим нашия", каза Алибегов.
Той поясни, че от сектора биха искали тази антикризисна мярка да остане, но за целта бизнесът трябва да докаже, че заслужава тази мярка. За момента не се водят разговори за удължаването й, защото е прекалено рано.
Цените не са намалени. Алибегов каза, че още в самото начало са обяснили, че намаляването на ДДС е икономическа помощ за самия бизнес. Целта е била да се запази бизнесът, за да няма освобождаване на служители. Следващата мярка е била за служителите. Първо са вдигнати заплатите, след това е получена помощ от държавата, а намаленото ДДС помага на собствениците да оцелеят.
"Ние запазваме нашите служители въпреки 45% спад на оборота на заведения. Ние продължаваме да поддържаме, в по-голямата си част, персонал от 2019 година", посочи бизнесменът.