От 1 септември достъпът до здравните досиета ще е без е-подпис

16.07.2024 | 10:40
по статията работи: econ.bg
Разхождането до офиси на РЗИ, РЗОК и "Информационно обслужване" ще бъде само еднократно - след първоначалната регистрация човек ще ползва приложението на съответното мобилно устройство без проблем
От 1 септември достъпът до здравните досиета ще е без е-подпис
Снимка: БГНЕС

От 1 септември всеки гражданин ще може да получи достъп до здравното си досие и без да има електронен подпис. Това предвиждат промени в наредба на МЗ, обнародвани в "Държавен вестник". Промените бяха подготвени от предишния екип на здравното министерство, но се надигна ропот от лекарския съюз и затова приемането им се забави. Влизането в досието ще стане възможно с QR код, генериран от системата за съответното мобилно устройство.

Достъпът до личното досие в Националната здравноинформационна система без е-подпис ще е възможен само с помощта на Регионалните здравни инспекции, Регионалните здравни каси (само за здравноосигурени лица) и "Информационно обслужване". Причината е, че както при други подобни мобилни приложения, например за електронно банкиране, е необходимо "сдвояване" със системата, която генерира QR-кода, а този достъп остава, както и досега, възможен само с квалифициран или облачен електронен подпис.

Разхождането до офиси на РЗИ, РЗОК и "Информационно обслужване" ще бъде само еднократно - след първоначалната регистрация човек ще ползва приложението на съответното мобилно устройство без проблем, както е и при банковите приложения.

Първоначално бе предвидено това съдействие да се оказва от личните лекари, но Българският лекарски съюз се възмути, че им се вменяват допълнителни задължения, които нямат нищо общо с медицинската дейност. Затова и задачата бе прехвърлена на "обичайните заподозрени" - Регионалните здравни инспекции, които се занимават с всичко от инспектиране на фризьорски салони до ваксинация и забрана за тютюнопушене, както и на другите две институции.

Сега много малък кръг от хора могат да следят здравното си досие, защото то е достъпно само с е-подпис, а под 10% от населението разполага с такъв. Това ги лишава от възможност да следят и контролират медицинските дейности, които лекарите и болниците отчитат на тяхно име. Контролът на гражданите върху тази информация е най-ефективното средство и за контрол на изразходването на обществените средства, коментираха при внасянето на промените от МЗ.

Колко важно е е-досието за пресичане на измамите с парите за здравеопазване се видя и тази седмица, когато бе разбита схема на лекари от Пловдив за източване на НЗОК с фиктивни прегледи и рехабилитация на пациенти. Тя беше засечена именно след като жена бе погледнала какви дейности й се водят като извършени в досието и беше установила несъществуващи прегледи и манипулации.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...