От следващата година центрове за база данни на Google, както и офисите за всички нейни 60 000 служители ще се захранват изцяло от възобновяеми източници на енергия. Самата компания, цитирана от британския вестник "Гардиън" определя тази стъпка като "забележителен момент".
Google и сега е най-големият корпоративен купувач на електроенергия от възобновяеми източници в света, след като миналата година изкупуваше 44% от своята енергия от вятърни и соларни паркове. От 2017 г. тази енергия ще бъде вече 100%. Управляващият орган, цитиран от "Гардиън", заявява също, че не изключва и инвестиции в ядрена електроцентрала в бъдеще.
"Убедени сме, че тази стъпка е добра за бизнеса, не става дума за greenwashing. Това са сигурни цени за нас в дългосрочен план. Все по-често се случва възобновяемата енергия да е най-евтиният вариант, " обяснява Марк Оман от Google и подчертава: "Нашите основатели са убедени, че промените в климата са реална, непосредствена заплаха, така че ние трябва да дадем своя принос."
Технологичните компании са подложени на повишен контрол за въглеродния си отпечатък, който се увеличава бързо и в момента възлиза на около 2% от глобалните емисии на парникови газове, като вече конкурира отпечатъка на авиационната индустрия.
Оман разказва, че на компанията са й нужни пет години, за да постигне целта си и стигне до 100% на ВЕИ. Google си я поставя през 2012 г., а тези пет години време обясняват със сложността на договаряне на изкупуване на електроенергия.
Най-големите нужди на компанията за енергия са свързани с центровете й за база данни. Google признава, че тези нужди нарастват въпреки опитите за подобряване на ефективността.
През 2015 г. Google е закупила 5.7 тераватчаса (TWh) електроенергия от възобновяеми източници – малко по-малко, от енегрията, генерирана от всички слънчеви панели във Великобритания тази година (на 7.6TWh ). По-голямата част от мощността идва от вятърни паркове в САЩ.