ПП-ДБ вади от архивите законите за Плана за възстановяване, за да получим средствата

27.06.2024 | 15:55
по статията работи: econ.bg
Василев заяви още, че вижда 1 юли 2025 г. като реалистична дата за влизането на страната ни в еврозоната. “Стана ясно, че приходите вървят по план
ПП-ДБ вади от архивите законите за Плана за възстановяване, за да получим средствата
Снимка: под лиценза на creative commons

“Най-национално отговорното поведение е да не сваляш правителство преди да си наясно как ще направиш ново”. Това заяви на брифинг съпредседателят на “Продължаваме промяната – Демократична България” Асен Василев.

Той заяви, че с жестове, каквито Бойко Борисов очаква от тях – стабилни кабинети не се правят. Както миналата седмица, така и днес лидерът на ГЕРБ призовава за кабинет на първите три формации, а от демократичното обединение очаква “връщане на жеста за ротацията”.

Освен това той каза, че не иска да прави прогноза за съставянето на кабинет. “На изборите стана ясно, че избирателите дадоха на ПП-ДБ ролята на опозиция. За разлика от предишните парламенти, в които бяхме втора политическа сила и съответно при нас имаше мандат“, каза бившият финансов министър.

По думите му по-добре е да има стабилно правителство, с което страната да влезе в еврозоната, но това не е задължително условие.

Василев заяви още, че вижда 1 юли 2025 г. като реалистична дата за влизането на страната ни в еврозоната. “Стана ясно, че приходите вървят по план. Приходната част се увеличава с 14,4%, при 2,7% инфлация, тоест почти пет пъти по-бързо растат приходите от инфлацията. Това говори за добра събираемост. Очаква се приходната част на бюджета да бъде изпълнена така, както е заложена. Има един единствен риск и това е второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост, където проблемите остават такива, каквито ние ги оставихме. Те са свързани с това, че парламентът трябва да приеме четири законодателни акта, които блокират второто плащане“, каза той.

Бившият финансов министър помоли “част от лидерите, в частност господин Бойко Борисов”, да спре да спекулира с тази толкова важна тема за българите – еврозоната.

По думите му страната ни не изпълнява инфлационния критерий от 2018 година. Според него се очаква най-късно до края на годината България да го изпълни, да поиска извънреден доклад и да има възможност до 2025 г. да влезе в еврозоната.

Василев обясни, че сме на 7-мо място по разплащане по програми в ЕС, но най-големият риск остават парите по ПВУ именно заради архивираните закони. Още следващата седмица ПП-ДБ ще ги извади от архива и ще ги входира в Народното събрание, за да тръгнат средствата по ПВУ. От парламента обаче зависи, колко бързо тези закони ще бъдат приети.

Людмила Илиева, заместник-председател на парламентарната група на ПП-ДБ, уточни кои са нормативните промени, свързани с второто плащане. По думите ѝ сред тях са промени в Закона за защита на сигналоподателите, Закона за личния фалит и Закона за съдебната власт.

Народният представител от ПП-ДБ Мартин Димитров заяви от своя страна, че страната ни не е била толкова близо до еврозоната. Според него напълно реалистично е от 1 юли 2025 г. България да приеме единната европейска валута.

По думите му невярно е твърдението, направено от някои политици, че страната ни няма право да поиска извънреден конвергентен доклад, ако изпълни критерия за ценова стабилност до края на настоящата година.

“България изпълнява критерия за адекватност на законодателството от миналата година. Нашето правителство, начело с акад. Денков, беше това, което изпълни необходимите условия, така че да отговаряме законодателно“, посочи Димитров.

Днес Народното събрание изслуша служебния министър на финансите Людмила Петкова.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...