Платформата “Оле Мале” дава шанс на майки на деца с увреждания да работят

01.03.2019 | 11:55
по статията работи: econ.bg
Платформата “Оле Мале” е истинско социално предприятие. Тук има производство, има снабдяване, има разпределяне, има доставки, има куриери. Това каза в интервю за БГНЕС Красимира Хаджииванова, която е една от основателките на сайта
Платформата “Оле Мале” дава шанс на майки на деца с увреждания да работят
Снимка: БГНЕС

Платформата “Оле Мале” е истинско социално предприятие. Тук има производство, има снабдяване, има разпределяне, има доставки, има куриери. Това каза в интервю за БГНЕС Красимира Хаджииванова, която е една от основателките на сайта. Той дава възможност на майки на деца с увреждания да изкарват пари от ръчно изработени стоки и е естественото продължение на родителския им проект „Майко Мила”.

„За днешния ден се подготвяме от декември месец. Всички мартеници при нас са ръчно изработени. Техни продукти се предлагат в Оле Мале, а също така и на базари, както и на пикови празници като Коледа и 1-ви март. Майките произвеждат и бижута, шалове, украшения, картини, имаме дори семейство, което прави много красиви дървени предмети”, обясни Хаджииванова и добави, че около 60 майки успяват да печелят пари през платформата.

Тя коментира, че тези майки са най-уязвимата група и липсата на адекватна подкрепа от държавата са станали причина през 2016 г. да създадат „Оле Мале”, който през 2018 г. печели „Промяната” – социално отговорната инициатива на Нова Броудкастинг Груп, която се осъществява в партньорство с Фондация Reach for Change България.

„Когато една жена роди дете с увреждане или то претърпи увреждане след раждането, почти в 90% от случаите, тя е родителят, който напуска работа, за да може да се грижи за болното си дете. Съответно остава без финансов гръб, без препитание, зарязва професията си и се превръща в болногледач. Често бащата напуска семейството, което не е само тенденция у нас, а по целия свят. За съжаление държавата не прави нищо, за да помогне на тези майки да се интегрират обратно като редовни данъкоплатци. Вместо да им предложи варианти за преквалификация или някакъв тип надомна работа, така че те отново да могат да изкарват пари и да вкарват данъци в държавната хазна, тя ги превръща в лични асистенти, въобще в хора, които трябва да ходят и да се молят за помощи”, каза Красимира Хаджииванова.

На въпрос на БГНЕС какво печелят от тази дейност, тя каза, че няма нищо по-хубаво от това да накараш един човек да се чувства независим и пълноценен.

„Печелим едно задоволство от една добре свършена работа, печелим хора, които виждат, че не сме яхнали гърба им с някаква неясна цел, а наистина искаме да изградим една солидарна женска общност в България. Ние работим затова с „Майко мила” и „Оле Мале”. Искаме да поставим акцент и върху децата. Въпросът за хората с увреждания е вкаран в един коловоз на говорене, който вече се изтърка. Ние искаме да извадим това съжаление и това съчувствие и да поставим нещата на едно по-горно ниво”, обясни съоснователката на платформата.

Тя е категорична, че много от хората с увреждания имат определена степен на работоспособност и държавата е тази, която трябва да намери как и къде да бъде използван потенциалът им.

„Крайно време е да престанем да казваме за хората с увреждания, че са 70% нетрудоспособни, а да обърнем нещата и да кажем, че този човек има 30% способност да прави определени неща”, категорична е Хаджииванова.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...