Почти 125 млн. лева за енергийно ефективно улично осветление са на разположение на общините

03.01.2024 | 11:30
по статията работи: econ.bg
Предложенията по втората процедура от плана за възстановяване и устойчивост трябва задължително да постигнат не по-малко от 30% спестяване на електроенергия
Почти 125 млн. лева за енергийно ефективно улично осветление са на разположение на общините

Във втория ден на годината Министерството на енергетиката отвори за кандидатстване втора процедура за енергийно ефективно улично осветление. Инвестицията от 125 млн. лв. е по Националния план за възстановяване и устойчивост. Тя има за цел  технологично да обнови и да модернизира системите за външно изкуствено осветление, собственост на българските общини и да подобри условията на живот на населението. Допустими кандидати са всички общини в Република България.

Уличното осветление е един от големите консуматори на енергия в общините, което оказва сериозно влияние на общото енергийното потребление. Предложенията  по настоящата процедура трябва задължително да постигнат не по-малко от 30% спестяване на енергия в резултат на изпълнение на мерките за енергийна ефективност.

Стойността на проектните предложения не може да бъде по-малка от 100 000 лева и не може да надвишава 2 000 000 лева. Общият размер на безвъзмездното финансиране по настоящата процедура е близо 125 милиона лева, от които 20,8 милиона лева национално финансиране за невъзстановим ДДС. Срокът за подаване на предложения е 3 месеца от датата на публикуване на поканата в ИСУН 2020 (02.01.24).

Срокът за изпълнение на проектите е до 15 месеца от подписването на договор. Въпроси по процедурата могат да се задават до 12.03.24 в ИСУН 2020, а в последната седмица на февруари Министерството на енергетиката предвижда да проведе информационно онлайн събитие за представителите на общините.

Изграждането на енергийно ефективни системи за улично осветление има директен ефект по отношение на подобряването на енергийната ефективност. Това е водещ приоритет в енергийната политика на ЕС и България. Припомняме, че насърчаването на енергийната ефективност е и една от шестте стратегически цели в проекта за Енергийна стратегия на Република България до 2030 г., с хоризонт до 2050 г.

Поставянето на енергийната ефективност на първо място е ключова цел в Европейската зелена сделка и води до редица ползи – намаляване на разходите за енергия, повишаване на енергийната сигурност, намаляване на емисиите на парниковите газове и подобряване качеството на въздуха.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...