Приходната агенция прави рисков профил на данъкоплатците

26.10.2023 | 11:25
по статията работи: econ.bg
Националната агенция за приходите в момента осъществява проект по профилиране и сегментиране на данъкоплатците, съобщиха от Министерството на финансите
Приходната агенция прави рисков профил на данъкоплатците
Снимка: под лиценза на creative commons

Националната агенция за приходите в момента осъществява проект по профилиране и сегментиране на данъкоплатците, съобщиха от Министерството на финансите.

Един от елементите на този проект е да се оцени рискът от прикриване на реални трудови договори с граждански. С проект за промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица МФ предлага да се разшири обхватът на определението за трудови правоотношения, като към тях се причислят и такива, които по своя характер представляват наемане на работна сила, без да е сключен трудов договор.

„НАП наблюдава рискови сектори както с цел ограничаване на риска от заплатите в плик, така и за третиране на риска от прикриване на трудови правоотношения с граждански договори.

В момента приходната агенция осъществява проект по профилиране и сегментиране на данъкоплатците, който все още не е приключил и няма утвърдени официални данни от него. В проекта използваме показатели, които са свързани с проявлението на риска от прикриване на реални трудови договори с граждански. Проследявайки разпределението на тези показатели по сектори, НАП може да получи информация в кои сектори е най-вероятно да се среща това явление и каква е щетата.

Статистическото изследване на показателите към момента води до извода, че това явление е слабо разпространено и не нанася големи щети на бюджета“, обясниха от МФ.

От ведомството посочват, че прикриването на трудови правоотношения като граждански договори се среща най-вече при най-дребния бизнес.

„Наемането на работна сила в нарушение на трудовото законодателство, вследствие на което се избягват задължения и по осигурителното и данъчното законодателство, може да бъде в различни сектори и отрасли, което от своя страна създава условия за нелоялна конкуренция. Във всички случаи недобросъвестните правни субекти, които имат неправомерно поведение относно спазването на законодателството, се поставят в привилегировано положение спрямо добросъвестните по отношение задълженията им за задължителни осигурителни вноски и данък.

Това е така, защото задължителни осигурителни вноски се внасят в по-малък размер, тъй като лицата подлежат на осигуряване за по-малко рискове в сравнение с трудовите правоотношения и от възнагражденията се приспадат разходи за дейността.

Освен това, при определянето на облагаемия доход по извънтрудови правоотношения се приспада фиксиран процент разходи за дейността, което рефлектира и върху размера на дължимия данък“, посочват още от МФ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...