Промени в Закона за етажната собственост ще улеснят участието в програмите за саниране

09.09.2022 | 12:40
по статията работи: econ.bg
Измененията са в три основни посоки. Улеснява се вземането на решения на общото събрание на собствениците, регламентира се професионалното управление, открива се възможността да се учредява банкова сметка на името на етажната собственост
Промени в Закона за етажната собственост ще улеснят участието в програмите за саниране
Снимка: под лиценза на creative commons

Предстоят промени в Закона за управление на етажната собственост. Започва публично обсъждане на проектозакона.

"Очаква ни голяма инвестиция за подкрепа на многофамилните жилищни сгради за повишаване на тяхната енергийна ефективност - с близо 1 400 000 000 лева подкрепа по Националния план за възстановяване и устойчивост", уточни в предаването "Хоризонт до обед" Десислава Георгиева, заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството.

Измененията са в три основни посоки. Улеснява се вземането на решения на общото събрание на собствениците, регламентира се професионалното управление, открива се възможността да се учредява банкова сметка на името на етажната собственост.

Въвежда се неприсъствено вземане на решения, както и контрольори като задължителен орган. Разработва се и механизъм общините да могат да противодействат на бездействието на етажната собственост относно избора на управител, поясни още Георгиева.

По думите ѝ ще бъде въведена задължителна застраховка "Професионална отговорност", изискване професионалните домоуправители да бъдат търговци по смисъла на Търговския закон, създава се специален регистър в МРРБ, който да ориентира хората кои са лицензираните професионални домоуправители.

Общата банкова сметка ще улесни кандидатстването за колективни кредити пред различни финансови институции, посочи заместник-министърът пред БНР.

"Тези промени са правени с цел мнозинството да успява да налага своите решения, да не изпадаме под терора на малцинството", коментира в предаването "Хоризонт до обед" Драгомир Цанев от Центъра за енергийна ефективност.

Цанев е категоричен, че законовите промени ще подпомогнат по-лесното участие в програмите за саниране.

Той припомни, че досегашната практика на 100% безвъзмезден грант "няма да е вечна" и навлизаме в период, в който ще се изисква съфинансиране от собствениците, "със защита на уязвимите домакинства".

"Ако няма откъде хората да вземат безлихвени заеми, за да осигурят самоучастието си, това ще спре процеса."

От 1 март 2023 г. би следвало да преминем към процеса на съфинансиране, стана ясно още от думите на Цанев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...