Важна промяна за гражданите има сред тазгодишния пакет с промени в данъчните закони, които вече са публикувани за обществено обсъждане. Тя засяга родителите и данъчните облекчения за деца. С нови текстове Министерството на финансите цели да спре възможността при развод родителят, при когото са децата, да остане без данъчно облекчение, защото другият го е ползвал, без да го уведоми.
Сега законът за данъците върху доходите на физическите лица предвижда облекчението да се ползва от родител, който не е лишен от родителски права. Това става при условие, че другият родител няма да ползва намалението за съответната данъчна година. В същото време обаче законът допуска то да се ползва и от родител, на когото не е предоставено упражняването на родителските права в случаите на развод.
В новия законопроект има и предвидено наказание, ако вторият родител изпревари първия, той трябва да върне сумата.
Промените предвиждат облекчението да се ползва от родителя, на когото са предоставени родителските права в случаите на развод и само ако този родител няма достатъчно доходи, облекчението може да се ползва изцяло или частично от родителя, на когото не са предоставени родителските права.
Същото правило ще важи и за случаите, когато родителите нямат сключен брак. В този случай родителят без родителски права ще може да приспадне от данъчната си основа само ако другият родител няма да ползва облекчението за същата данъчна година. И в двата случая, ако единият родител не е ползвал цялото облекчение, другият ще може да приспадне остатъка от своята данъчна основа – възможност, която съществуваше и досега. Тези обстоятелства се декларират с декларация.
Данъчното облекчение за деца и за деца с увреждания се ползва при условие, че другият родител няма да ползва намалението за съответната данъчна година.
В мотивите към законопроекта се казва, че в практиката често се констатират случаи, при които родителите, на които не са предоставени родителски права, ползват данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания чрез работодател или с подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, без да уведомят другия родител и по този начин го лишават от възможността да прилага съответното намаление.
С промените в закона се въвежда и нова глоба или санкция, при непредставяне или непредставяне в срок на информация и данни към НАП. При първо нарушения глобата ще бъде от 5000 до 15000 лв., а при повторно – от 10000 до 30000 лева.
Всички промени се предлага да влязат в сила от 1 януари 2025 година.