Над 1200 са разкритите работни места в действащите у нас 90 социални предприятия.
Около половината от местата са за хора от уязвимите групи - такива с трайни увреждания, социално слаби, младежи на възраст до 29 години без професионален опит, безработни над 55 години, бежанци, получили закрила, както и пострадали от домашно насилие.
През последните 2 години 17 от регистрираните социални предприятия са наели общо 90 чужденци, получили закрила у нас. 80 от тях са от Украйна.
Социалното министерство работи по проект по Плана за възстановяване и устойчивост, за да популяризира развитието на социалната икономика у нас, да се създадат мрежи за сътрудничество и партньорства с бизнеса и академичните среди.
В създадените 6 регионални центъра за развитие на социалната икономика за 1 година са дадени близо 5000 консултации на физически и юридически лица.
По същия проект са създадени шест регионални центъра за развитие на социалната икономика. От стартирането на дейността на т.нар. фокус-точки през юни 2023 г. до края на юли 2024 г., екипите им са осъществили над 4800 консултации с институции, физически и юридически лица с цел изграждане на мрежи за сътрудничество.
Организирани са над 50 събития за представяне на Проекта, действащата нормативна база и на продуктите и услугите на предприятията на социалната и солидарна икономика. Постъпили са 102 заявления за вписване в Регистъра на социалните предприятия, от които са вписани 66 и 15 са в процес на проверка.