Стивън Мнучин ще води търговските в Пекин през следващата седмица

06.02.2019 | 17:05
по статията работи: econ.bg
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви по време на годишната си реч "За състоянието на съюза", че всяка нова търговска сделка с Китай "трябва да включва реални, структурни промени за прекратяване на нелоялните търговски практики
Стивън Мнучин ще води търговските в Пекин през следващата седмица
Снимка: БГНЕС

Висши американски и китайски служители са готови да започнат нов кръг от търговските преговори в Пекин през следващата седмица в опит да стигнат до сделка за защита на американската интелектуална собственост и да предотвратят повишаването от 2-ри март на американските митнически тарифи за вноса на китайски стоки, съобщиха пред Ройтерс източници, запознати с плановете на САЩ.

Източниците посочиха, че американската делегация ще пристигне в Пекин през този уикенд след прекъсване на разговорите през настоящата седмица с оглед на Китайската Нова година.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви по време на годишната си реч "За състоянието на съюза", че всяка нова търговска сделка с Китай "трябва да включва реални, структурни промени за прекратяване на нелоялните търговски практики, намаляване на хроничния търговски дефицит и защита на американските работни места".

Делегацията за новия кръг от преговорите в Пекин ще бъде водена от американския търговски представител Робърт Лайтхайзър и от министъра на финансите Стивън Мнучин, съобщи преди време "Уолстрийт джърнъл", позовавайки се на неидентифициран висш служител на администрацията на САЩ.

Говорителка на Търговския представител на САЩ заяви, че няма нови съобщения по въпроса, като на този етап не е намерен за коментар говорител на Министерството на финансите, отбелязва Ройтерс.

Агенцията напомня, че президентът на САЩ обеща да увеличи американските тарифи за китайски внос на стойност 200 млрд. долара до 25% от настоящите 10%, ако двете страни не успеят да постигнат споразумение до 2-ри март (и по-конкретно до 07:01 часа наше време).

Досегашните двустранни разговори се съсредоточиха върху исканията на САЩ за дълбоки структурни промени в китайската икономическа и търговска политика, включително нови защити за американската интелектуална собственост, прекратяване на принудителните трансфери на технологии, ограничаване на китайските субсидии за държавните индустрии и увеличаване на китайските покупки на американски фермерски, енергийни и промишлени стоки.

Според "Уолстрийт джърнъл" Китай се е съгласил да разшири търговските дискусии, включвайки и въпроса за кибер хакерството.

"Сега даваме ясно да се разбере на Китай, че след години на взимане на прицел на нашите индустрии и кражба на нашата интелектуална собственост, кражбата на американски работни места и богатство трябва да приключи", заяви Доналд Тръмп по време на речта си пред двете камари на Конгреса на САЩ.

През миналата седмица Тръмп отбеляза във Вашингтон, че през следващите седмици ще се срещне с китайския президент Си Цзинпин, за да се опита да сключи всеобхватна търговска сделка. Тази среща вероятно ще бъде част от неговото пътуване за Азия за нови разговори с лидера на Северна Корея Ким Чен Ун. В годишната си реч той посочи, че срещата му със севернокорейския ръководител ще се осъществи на 27-и и 28-и февруари.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...