Регионалното министерство представя мерките, които е предприело за борба с корупцията при получаването на разрешителни за строеж на сгради по време на пресконференция в ресорното ведомство.
По думите на служебния министър арх. Виолета Комитова административната тежест и дългите срокове за получаването на разрешително за строеж са изгонили много чуждестранни инвеститори. Освен това, тя създава предпоставки за корупционни схеми. Комитова подчерта, че при встъпването си в длъжност са заварили "безсмилена заповед", според която гражданите трябва да изготвят паспорт на сградите, които притежават. Според нея подобен документ следва да се изисква само ако собственикът планира преустройство. "Техническият паспорт отразява моментното състояние на сградата. Отменихме това задължение на гражданите. Считаме, че с тази наредба е приключено", коментира Комитова.
Регионалното министерство работи и върху наредбата за достъпна среда - всички жилищни сгради трябва да са предвидени за индивиди. Тя също е отменена от служебния кабинет за срок от една година, тъй като според експерти би било по-добре да следваме немския модел, според който при повече от 30 жилища в един блок, трябва да бъде осигурено поне едно на партерния етаж, което да бъде пригодено за инвалиди.
"Инжинерингът трябва да отпадне за всички строежи в България, в които има и един лев от държавните средства", подчерта тя, като допълни, че тази мярка е необходима, за да се подобри качеството на строежите и да се намали корупцията. Предложенията на министерството за справяне с проблема са предварително обсъдени с браншови камари и организации.