На събитие днес (7 май 2013 г.) бяха връчени 16 споразумения за рехабилитация на 31 обществени сгради по Международен фонд „Козлодуй“ (МФК), информират от пресцентъра на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ). Служебният министър Асен Василев определи това като "още една стъпка към подобряване на енергийната ефективност в обществените сгради".
По думите му близо 8,5 млн. евро от МФК ще осигурят на страната годишно спестяване на енергия в размер на 28.78 млн. квтч, както и намаляване на емисиите въглероден диоксид с 9.63 тона. Министър Василев допълни, че изразът "енергийна ефективност" не е просто термин от научни доклади, а има съвсем конкретни измерения в намаляване на сметките за ток на потребителите, подобряването на конкурентоспособността в сектора и по-добър жизнен стандарт като цяло.
На събитието присъства още президентът Росен Плевнелиев, който също постави акцент върху енергийната ефективност като един от основните приоритети на държавата. Той добави, че заедно с енергийната диверсификация и енергийната либерализация тя е в основата на енергийната ни независимост.
Държавният глава коментира и темата за нереализирания проект за изграждането на АЕЦ "Белене", като подчерта, чиито 2 000 МВ биха стрували на страната "поне 10 млрд. евро". В същото време тези мощности могат да се спестят с 1 млрд. Евро, вложени в енергийна ефективност, добави Плевнелиев. Той обобщи: "Най-евтината енергия е икономисаната".
Средствата, които България е получила от Международния фонд „Козлодуй“, възлизат на общо 850 млн. евро, допълват от МИЕТ. От тях 378.7 млн. евро са за т.нар. „неядрен прозорец“. С помощта на тези средства са подписани 34 споразумения на стойност 334.8 млн. евро за подобряване на енергийната ефективност в обществени сгради.
Общо са рехабилитирани 126 сгради в страната. Предстои да бъдат сключени договори за още 150 сгради, а 75 в големите общини са в процес на избор на изпълнители за санирането.
Със средства от МФК е подменено и уличното осветление в 20 администрации, като в още 14 процесът все още не е приключил.
Очаква се реализацията на „неядрените“ проекти да осигури повече от 2 млн. киловатчаса спестена енергия годишно. Това се равнява на 640 мегавата инсталирана мощност – или повече от половин блок на АЕЦ „Козлодуй“, се казва още в прессъобщението.
Допълнително преимущество за бенефициентите на Фонда, изтъкна още Асен Василев на днешното събитие, е, че за изпълнението на продуктите не се изисква допълнително съфинансиране от тяхна страна.