Втората част от Допълнителното преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост (ДП-ОПДУ) ще бъде преведено на земеделските производители в периода между 10-и и 31 март, а в края на февруари ще се изпратят средства по 4 от агроекологичните плащания за животновъдите. Това е записано в индикативния график на фонд „Земеделие“ за средствата, които ще се изплатят до 30 юни тази година за директните плащания от миналогодишната камппания 2024.
Между 20 февруари и 20 март ще бъдат направени и преводите по двете интервенции за опазване на местни породи (автохтонни), важни за селското стопанство (ОМП) и традиционни практики за сезонна паша (пасторализъм) – (Паша). В същия срок ще се очакват и средствата на фермерите, заявили подпомагане по интервенциите биологично пчеларство и биологично пчеларство в преход (БПП).
Тютюнопроизводителите ще очакват средствата си в първата десетдневка на март. Между 10 март и 20 април е заложен срокът за плащанията по други четири интервенции – за насърчаване на използването на култури и сортове, устойчиви към климатичните условия (СККУ); за опазване на застрашени от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство (СЗМ); за насърчаване на естественото опрашване (Опрашване) и за възстановяване и поддържане на деградирали пасищни територии (ПЗП-деградирали).
От 20 март до 20 април е плащането за биологично растениевъдство и биологично растениевъдство в преход.
От 20 март до 10 април са планирани плащанията за райони, изправени пред природни или други специфични ограничения (ПРИПДСО/НР). Между първи и 30 юни са последните плащания за земеделски земи в зони от Натура 2000 (Натура 2000).
Обвързаните с производството подпомагания са предвидени между 10 април и 20 май. Между 10 и 30 април ще се пусне окончателното плащане за основното подпомагане на доходите за устойчивост (ОПДУ), а също и плащането за малките земеделски стопани. От 20 до 30 април е специалното плащане за памук.
Между 1-и и 10 май е предвидено да се пусне обвързаното с производството подпомагане на доходите за протеинови култури (ИПК). А от първи до 20 май могат да очакват средствата си младите земеделски стопани.
Голяма част от екологичните плащания и тези за животновъдите ще бъде през май и по-малка – през юни. При екосхемитеза биологично земеделие (селскостопански животни) – (Еко-БЖ), за запазване и възстановяване на почвения потенциал – насърчаване на зелено торене и органично наторяване – (Еко-ЗВПП), за намаляване използването на пестициди – (Еко-НИП) и за намаляване използването на пестициди – (Еко-НИП) сроковете са от първи до 31 май.
От първи до 30 юни са сроковете за отпускане на средствата по екосхемата за поддържане и подобряване на биологичното разнообразие и екологичната инфраструктура – (Еко-БРЕИ).
Между 10 май и 10 юни очаквайте преводите по заявените екосхеми за екологично поддържане на трайните насаждения – (Еко-ТН), за екстензивно поддържане на постоянно затревените площи – (Еко-ПЗП) и за поддържане и подобряване на биоразнообразието в горски екосистеми – (Еко-ГТ).
За хуманното отношение към животните датите са от първи до 30 юни.