Често се споменава, че един стандартен смартфон притежава цялата компютърна мощ, която е била нужна на НАСА, за да бъде изпратен човек на луната. Макар че днешните компютърни чипове са невероятно мощни, те все още не разполагат с необходимата енергийна ефективност. С други думи – колкото по-мощни стават чиповете, толкова повече те се нагряват и толкова повече енергия е необходима, за да бъдат охладени.
От щатския технологичен гигант IBM активно търсят решение на този проблем. Една от идеите е компютрите да бъдат охлаждани по начина, по който човешкото тяло охлажда мозъка – използвайки кръвта като охлаждащ флуид.
Двама инженери от компанията са създали концептуален компютърен чип, който съдържа миниатюрни канали. В тях циркулира флуид, който отвежда топлината от работещите транзистори и другите електронни компоненти. Двамата учени смятат, че за целта в ролята на „компютърна кръв“ може да влезе флуид, чиито състав е подобен на този на електролита в батериите.
Така докато минава през транзисторите, охладителният флуид ще играе и ролята на енергоносител, захранвайки транзисторите с енергия през миниатюрни електрически вериги. Така той още повече би се доближил до истинската кръв, една от функциите на която е да разнася хранителни вещества в телата ни.
Ако бъде приложена на практика, новата кръвна система би довела до по-компактни и много по-ефективни чипове, в които транзисторите са насложени един върху друг. До момента подобна конструкция бе много трудно осъществима поради пречките, свързани с охлаждането им.