"Росатом" започна промишлено производство на МОКС-гориво за реактори на бързи неутрони

14.12.2018 | 12:40
по статията работи: econ.bg
Горивните таблетки са изработени от смес от оксиди на обеднен уран, натрупан в предприятията на горивната компания на „Росатом“ - ТВЕЛ, и от оксиди на плутоний, отделен при преработката на отработено ядрено гориво
"Росатом" започна промишлено производство на МОКС-гориво за реактори на бързи неутрони
Снимка: БГНЕС

Успешно преминаха изпитанията на първата серийна партида топлооделящи сборки за реактора на бързи неутрони БН-800 на основата на смесеното уран-плутониево МОКС-гориво (Mixed-Oxide fuel).

Горивните таблетки са изработени от смес от оксиди на обеднен уран, натрупан в предприятията на горивната компания на „Росатом“ - ТВЕЛ, и от оксиди на плутоний, отделен при преработката на отработено ядрено гориво.

Промишленото производство на МОКС-горивото се осъществява в Минно-химическия комбинат (ГХК) в руския град Железногорск. То се реализира в рамките на федералната целева програма „Ядрени енергийни технологии от ново поколение за 2010-2015 г., с перспектива до 2020 г.“. 

ТВЕЛ е координатор и научен ръководител на въвеждането на заводското производство на горивото. Базовата технология за производство на МОКС-гориво на таблетки, по метода на смесване на праховете с прилагане на смилане чрез завихряне и последващо пресоване и агломериране на таблетки, е разработена от Високотехнологичния научно-изследователски институт за неорганични материали „Академик Бочвар“, част от ТВЕЛ. 

„Започването на серийно производство на МОКС-гориво за БН-800 е важна стъпка към решаването на стратегическата задача за създаване на затворен ядрен горивен цикъл и двукомпонентна атомна енергетика на основата на реактори на топлинни и на бързи неутрони“, заяви старши вицепрезидентът на ТВЕЛ по научно-техническата дейност, технологиите и качеството Константин Вергазов. 

Той подчерта, че включването в горивния цикъл на резерви от обеднен уран и натрупания в реакторите плутоний, позволява многократно да се разшири горивната база на атомната енергетика и да се намали използването на природен уран.

Експертните оценки сочат, че съдържанието на изотопа уран-238 в природния уран е около 99,3%, докато на уран-235 (използван за осъществяването на управляема верижна ядрена реакция) - само 0,7%. В реакторите на топлинни неутрони, които са основата на съвременната атомна енергетика, се използва около 1% природен уран, а останалите 99% се отправят за временно съхранение или се утилизират като радиоактивни отпадъци.

Реакторите на бързи неутрони, използвайки като гориво смес от оксиди на уран и плутоний, ще осигуряват достатъчно плутоний за собственото си ново гориво и ще могат да изработват и определено количество гориво за други реактори. 

За сметка на рециклирането на отработено ядрено гориво и изработването на нови топлоотделящи сборки с уран-плутониева смес, енергията, която потенциално може да се получи от природен уран се увеличава близо 100 пъти.

Промишлената експлоатация на Четвърти енергоблок на Белоярската АЕЦ с реактор на бързи неутрони БН-800 започна през 2016 г. Реакторната инсталация е предназначена за разработване на технологии за затваряне на ядрения горивен цикъл и за формиране на активна зона на реактора с пълно зареждане с МОКС-гориво.

Горивната компания на „Росатом“ ТВЕЛ осигурява ядрено гориво за 72 енергийни реактора в 14 страни по света, изследователски реактори в 8 държави и за реактори на руския атомен флот. Всеки шести енергиен реактор в света работи с гориво, произведено от ТВЕЛ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...