Google приложение ще открива фалшиви стоки

20.07.2012 | 14:58
по статията работи: Георги Георгиев
Търсачката работи с Интерпол по съвместен проект, с който ще бъдат засичани фалшификати и незаконна търговия с оригинални продукти
Google приложение ще открива фалшиви стоки
Снимка: Sxc.hu

Международната полицейска организация Интерпол обяви нова инициатива, в която ще разкрива фалшиви стоки благодарение на ново приложение, разработено с помощта интернет гиганта Google.

Приложението е разработено в рамките на проекта INTERPOL Global Register (IGR). Той бе обявен от шефа на Интерпол Роналд Ноубъл по време на конференция на Google в Лос Анджелис, посветена на борбата с незаконните мрежи. Целта на приложението ще бъде да засече фалшиви стоки, както и незаконната търговия с оригинални изделия.

Самите стоки са от всякакъв вид – от фармацевтични продукти до тютюневи и домакински изделия.

"Идеята (за подобно приложение) ще позволи на потребителите, полицията и на бизнеса да сканират баркода на продуктите и да определят дали те са автентични“, коментира пред AFP Роналд Ноубъл.

При сканиране приложението ще светва в зелено, ако кодът е редовен, и в червено, ако става дума за фалшив продукт. Първоначалната разработка на Google е направена специално за мобилни устройства с Android, но от Interpol съобщиха, че планират да пуснат и версия, подходяща и за платформите на Apple, Blackberry и Microsoft.

В момента фалшификаторите по света създават продукти, които много трудно могат да се отличат от оригиналите. Службите отдавна са установили ясните връзки между транснационалната организирана престъпност, тероризма и трафика на незаконни стоки, които генерират гигантски приходи при сравнително нисък риск за трафикантите.

Според оценки на специалисти незаконната търговия с подобни продукти генерира приходи от над два трилиона долара годишно.

Освен да открива фалшиви продукти, приложението на Google ще е способно да проследява незаконната продажба на оригинални продукти. Така, ако един продукт е предвиден за продажба в една страна, но бъде незаконно прехвърлен и предложен на пазара в друга, то системата ще може да засече несъответствието и да уведоми потребителите и производителите.

Един от първите потребители на IGR е PharmaSecure – индийска компания, разработваща системи за заверка на автентичността на лекарства и медицинските продукти. Само за Индия кодове се поставят върху близо един милион опаковки от лекарства на ден.

От Интерпол заявиха, че ще работят и с редица големи тютюневи компании като British American Tobacco, Imperial Tobacco Group, Japan Tobacco International и Philip Morris International за съгласуването на IGR със системите им на дистрибуция.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...