Германският гигант "Бош" е разработил бързи тестове за откриване на коронавирус

30.03.2020 | 13:55
по статията работи: econ.bg
Новият тест използва платформата за молекулярна диагностика на „Вивалитик“, направена от отдела за здравеопазване на „Бош“ и използвана в болници, лаборатории и медицински практики
Германският гигант "Бош" е разработил бързи тестове за откриване на коронавирус
Снимка: под лиценза на creative commons

Германската компания „Бош“ е разработила бърз тест за установяване на новия коронавирус, резултатът от който е готов за два часа и половина и дава 95% точност. Новият тест използва платформата за молекулярна диагностика на „Вивалитик“, направена от отдела за здравеопазване на „Бош“ и използвана в болници, лаборатории и медицински практики. Тестът съдържа два компонента – анализатор и контейнери. Във всеки от контейнерите има биологични компоненти, които засичат наличие на SARS-CoV-2 или други патогени във взетата проба. По един контейнер се използва за един пациент.

След като пробата се сложи в контейнера, той се поставя в анализатора на „Вивалитик“. Тестът се провежда напълно автоматично. За по-малко от 2.5 часа са готови резултатите.

„Скоростта е един от най-големите проблеми. Настоящите тестове изискват логистична и транспортна верига и отнемат от 24 до 48 часа – от времето на вземането на пробата до излизането на резултата. Нашият тест отнема 2 часа и половина и може да бъде използван навсякъде, където има пациенти“, казва Йохан Руп – мениджър на проекта за диагностичната система „Вивалитик“..

Признатият вирусолог Кристиан Дростен от университетската болница „Чарите“ в Берлин не знае доколко тестът на „Бош“ е ефективен.

„Не знам за теста на „Бош“, а също и за споменатата му точност от 95%. Истина е, че различни компании разработват диагностични тестове, които могат да се използват в болничните отделения или в линейки. За съжаление, те имат ограничен капацитет. Не можете да анализирате стотици проби с тях, а някои не могат да бъдат поръчани в големи количества. Така че засега трябва да разчитаме на конвенционалните лабораторни тестове“, посочва вирусологът Кристиан Дростен.

Смята се, че заради бързата диагностика в Германия смъртните случаи от COVID-19 са толкова малко, сравнени с броя на заразените хора. Около 500 000 теста за коронавирус се правят седмично във Федералната република.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 29.10   539 пр.н.е. – Персийският цар Кир II Велики, със завладяването на Вавилон издава първият писмен документ за правата на човека, известен като Цилиндъра на Кир. 1859...