Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия в лицето на изпълнителния директор д-р Бойко Таков има желание да инициира среща между партньорските организации, подкрепящи малките и средните предприятия от страните от Западните Балкани, по време на която да се обмени опит и информация в сферата на иновациите.
Това стана ясно след среща на д-р Таков и Иван Томович от дирекцията за иновации и инфраструктура към Министерство на науката на Черна Гора, провела се в гр. Белград, Сърбия, в рамките на Четвъртата конференция между Централна и Източна Европа (ЦИЕ) и Китай във формат 17+1 на тема „Иновации и съвместна визия за иновативно бъдеще“.
По време на срещата бяха обсъдени и възможните стъпки към обединението на сходните на ИАНМСП организации от Западните Балкани и създаване на устойчива среда за развитие на иновативни проекти, а от своя страна Томович заяви готовността си за стартиране на комуникация в тази насока.
В хода на разговора Томович прояви интерес към функционирането на Националния иновационен фонд и изяви желание дирекцията, към която работи, да почерпи опит от ИАНМСП, тъй като в момента Черна Гора подготвя изграждането на собствена структура за иновации. Г-н Таков запозна г-н Томович с развитието на НИФ, допълвайки, че предстои да се подпише меморандум за разбирателство по време на заседание на Междуправителствена българо-сръбска комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество, която ще се проведе през месец ноември 2019 г.
В рамките на Четвъртата конференция между Централна и Източна Европа (ЦИЕ) и Китай бе проведен и бизнес форум с двустранни срещи под надслов „2nd Innovation Talk“. ИАНМСП организира българската бизнес делегация на форума, която придружи министъра на икономиката на Република България г-н Емил Караниколов.
Над 25 родни компании – участници в организираната от ИАНМСП бизнес делегация, от секторите транспорт, иновативни технологии, ИТ, земеделие и недвижими имоти изявиха желание за създаване на бизнес контакти и запознаване с възможностите на пазарите от региона на „Новия път на коприната“. Всички български предприятия бяха представени по време на специалните панели на форума – Agrotech, Industry 4.0 и Health technology.
По време на събитието бяха проведени множество срещи, в които бяха обсъдени възможностите за съвместни инвестиции и други.