Иновационни тренировки "на сухо" борят страха от интервю за работа

28.07.2012 | 12:45
по статията работи: Георги Георгиев
Австралийски университет създаде най-съвършената обучителна програма, симулираща интервюта за работа в реална среда
Иновационни тренировки "на сухо" борят страха от интервю за работа

 

Добра вест за всички студенти от Австралийския национален университет (АНУ), които се притесняват за начина, по който ще се справят с първите си интервюта за работа. Те вече ще могат да успокоят нервите си и да повярват във възможностите си, правейки реалистични тренировъчни интервюта в кариерния център на университета, информират от учебното заведение.

За да подготвят възпитаниците си по-добре за реалния живот, специалистите от АНУ използват нова уеб технология, разработена в САЩ. Тя позволява на студентите да записват и тренират интервюта, както и да преглеждат и анализират нивото си на справяне и дори да го изпращат на трети лица.

Системата разполага с база от почти 2000 въпроса за интервюта, от които студените могат да избират до 10. Голямата разлика между АНУ и останалите университети по света е, че докато вторите разчитат само на софтуерни продукти за симулация на интервюта, от АНУ правят стъпка напред.  

Каква е тя?

Отговорът е – те комбинират тази технология със специално оборудвано помещение, което симулира офис среда.

Дейвид Рокауин, консултант от кариерния център към АНУ, коментира, че студентите, които се подготвят за първите си интервютата за работа, често се страхуват. Този страх идва или от притесненията им, че няма да имат контрол върху ситуацията, или че може би няма да постигнат желания резултат. Често срещано е и притеснението, че някакъв външен фактор ще оценява качествата им, тоест определен страх от изпитващ авторитет. Съществува възможността и за страх от самата комуникация като такава.

Този инструмент дава на студените позитивен опит в една подкрепяща и в същото време - автентична среда. Освен това, той им осигурява и нужното ниво на сигурност в себе си. Много студенти споделят, че знаят как биха отговорили на даден въпрос, но се оказва, че в реалната ситуация отговорите им са тотално различни“, обяснява Рокауин и добавя, че кариерните консултанти обучават студентите за интервютата за работа. Самите студенти обаче ще трябва да задълбаят в процеса единствено и само чрез личния опит, така че и те имат огромна отговорност за „образоването си“.

Това е инструмент, при който фокусът е поставен върху начина на комуникация, вместо върху даването на верните заучени отговори по време на интервю. Софтуерът позволява на студентите да видят и чуят как взаимодействат в реална среда“, обяснява специалистът.

Програмата, която ще бъде особено полезна за подобряване на уменията на чуждестранни студенти, чийто майчин език не е английския, скоро ще бъде достъпна и онлайн. Така всички дипломанти на АНУ ще имат възможност да изтренират уменията си за представяне на интервю.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...