Инженери от университета в Шефийлд са разработили начин значително да намалят нивата на силно радиоактивните отпадъци, изхвърляни от ядрените централи. В бъдеще технологията би довела до решаване на един от най-сериозните проблеми на съвременната цивилизация и до спестяване на големите разходи за строенето на хранилища и съхраняването на опасните отпадъци.
Специалистите от Шефийлд демонстрирали нагледно, че при смесване на съдържащи плутоний отпадъци с шлака и при последващо встъкляване на сместа обемът на радиоактивния материал намалява с между 85 и 95 процента. В крайна сметка се получава стабилен краен продукт, в който радиоактивният плутоний остава затворен за неограничено време.
„Общото количество на заразените с плутоний отпадъци, изхвърлени в Обединеното кралство възлизат общо на 31 хиляди кубически метра, достатъчно да напълнят часовниковата кула Биг Бен седем пъти“, коментира ръководителят на проекта проф. Нийл Хият. „Нашият процес би намалил тези отпадъци до съдържанието на само една кула Биг Бен.“
Сегашният метод за третиране на неизползваемите отпадъци с плутоний включва капсулирането им в цимент, което обикновено качва обема им и повишава цената на обработката и складирането.
Сега проф. Хият и колегите му работят върху оптимизиране на процеса на встъкляване. В бъдеще те ще демонстрират метода си и в голям мащаб, който да включва и малки експерименти с плутоний.